Од 1. децембра пензије више за 10,9 одсто
25. 12. 2024.
Од пензије за децембар 2024. године свим корисницима пензија и осталих права из пензијског и инвалидског осигурања примања ће бити увећана за 10,9 процената. Корисницима ће овако усклађени износи пензија и новчаних накнада бити исплаћени у јануару 2025. године.
Применом тзв. швајцарске формуле плус, усклађивање је извршено у проценту који представља збир половине раста нето зарада и половине раста потрошачких цена и тај проценат за 2025. годину износи 10,9 одсто. Након усклађивања, просечна пензија за децембар 2024. износиће око 50.700 динара.
Исплата увећаних пензија почеће 3. јануара 2025. корисницима који примају на кућне адресе, а 4. јануара и онима који пензије примају преко текућег рачуна. Сви корисници добиће своје увећане пензије закључно са 6. јануаром 2025. године.
Подсећамо да није потребно да корисници пензија подносе захтев за исплату увећаних пензија, с обзиром на то да ће се увећање, као и увек, обрачунати и исплатити од стране Фонда у редовном поступку, без доношења појединачних решења.
Директор Фонда са пензионерима у Зајечару
18. 12. 2024.
Удружење пензионера града Зајечара, у сарадњи са Градском управом, организовало је предновогодишњу прославу за пензионере тог града, у којој је учествовало неколико стотина пензионера. Прослави су присуствовали директор Фонда Реља Огњеновић са сарадницима, помоћник градоначелника Милан Станковић и остали функционери Градске управе, као и председник Удружења пензионера града Зајечара Мирослав Богосављевић.
Поздрављајући домаћине прославе и присутне пензионере, директор Фонда је нагласио значај непосредне комуникације и конструктивне сарадње коју Фонд развија са пензионерским удружењима. Како је навео, такви догађаји су погодни да се оствари непосредна сарадња, да се чују потребе корисника и да се укаже на реалне могућности, односно шта је оно што држава и Фонд ПИО могу да ураде за своје пензионере.
Директор Огњеновић је такође подсетио присутне да Фонд сваке године издваја све више средстава за друштвени стандард корисника пензија и за наредну годину издвојиће 1,4 милијарде динара за све видове друштвеног стандарда. Захваљујући томе Фонд ће моћи да финансира опоравак пензионера у броју који је једнак пријављеним капацитетима у бањама, да подели 75 хиљада пакета солидарне помоћи, а биће више средстава и за социјалну интеграцију пензионера кроз културне и спортско-рекреативне манифестације.
Од 1. јануара нови услови за одлазак у пензију
16. 12. 2024.
У складу са Законом о ПИО, од 1. јануара 2025. године важиће нови услови за одлазак у пензију. Када је реч о старосној пензији, жене ће у 2025. моћи да се пензионишу са навршене 63 године и десет месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања. Када су у питању мушкарци, услови су непромењени, па они као и до сада у старосну пензију могу да оду са навршених 65 година живота и најмање 15 година стажа.
Подсећамо да ће се услови за остваривање права на старосну пензију за жене померати за по два месеца све до 2032. године, када ће бити изједначени са условима прописаним за мушкарце: 65 година живота уз минималних 15 година стажа осигурања.
До ове године било је померања услова и за превремену старосну пензију, који су у 2024. години изједначени за оба пола, па тако од 1. јануара 2024. и жене и мушкарци у превремену старосну пензију могу да оду када напуне 60 година живота и 40 година стажа.
Услов за остваривање права на старосну пензију који важи и за жене и за мушкарце и за који године живота нису важне је 45 година стажа осигурања.
Запослени који желе да остваре право на старосну пензију по условима који важе у 2024. години треба да раскину радни однос најкасније са 30. децембром. Захтев треба да поднесу најкасније 31. децембра, а то могу да учине на шалтерима Фонда ПИО, затим преко електронског сервиса е-Шалтер на сајту Фонда (www.pio.rs) или препоручено поштом. Подношење захтева 1. јануара 2025. и касније подразумева примену услова који важе у 2025. години
На седници Управног одбора РФ ПИО именован нови директор Покрајинског фонда
13. 12. 2024.
Управни одбор Републичког фонда ПИО одржао је седницу, 13. децембра 2024. године, на којој је, поред осталог, донета одлука о именовању директора Покрајинског фонда за пензијско и инвалидско осигурање, на основу предлога Владе Аутономне покрајине Војводине.
За директора Покрајинског фонда именован је Милан Шућак, дипломирани економиста из Новог Сада. Милан Шућак има више од 11 година радног искуства у приватном сектору, тачније у банкарству, након чега је радио у јавном сектору – у Покрајинском секретаријату за спорт и омладину, као и у Покрајинском фонду ПИО, где је био на позицијама саветника директора Покрајинског фонда, заменика директора ПФ ПИО и шефа Кабинета у Покрајинском фонду.
Поступак за именовање директора Покрајинског фонда спроводи се у складу са Законом о ПИО и Статутом Републичког фонда ПИО, којима је прописано да директора Покрајинског фонда именује Управни одбор Фонда, на предлог надлежног органа Аутономне покрајине. Статутом Фонда је такође предвиђено да за директора Покрајинског фонда може бити именовано лице које има високо образовање из научне области правне или економске науке и најмање шест година радног искуства у врсти и степену стручне спреме.
Директор Покрајинског фонда именује се на четири године.
Саветовање на тему друштвеног стандарда и социјалне сигурности пензионера
11. 12. 2024.
У Врњачкој Бањи је 10. и 11. децембра 2024. године одржано саветовања под називом „Друштвени стандард и социјална сигурност пензионера у Србији”, у организацији Савеза пензионера Србије. Саветовање је свечано отворио директор Републичког фонда ПИО Реља Огњеновић.
Директор Фонда је том приликом навео да су друштвени стандард пензионера, пензијски систем, социјална сигурност корисника пензија, социјални дијалог и слично, теме у којима Фонд активно учествује, те да су овим саветовањем обједињена сва питања од значаја за социјални и економски статус пензионера.
- Захваљујући друштвеном дијалогу и великом заједничком труду и раду током претходних година, дошли смо до резултата. Резултати су такви да смо у последње три године, од јануара 2022. до јануара 2025. године подигли пензије за чак 73 одсто. Дошли смо до просечне пензије од 436 евра, годину дана раније него што смо обећали планом „Србија 2025” – навео је директор Фонда.
Он је истакао да Фонд ПИО послује боље у свим сегментима, и навео да ће буџет Фонда за 2025. годину износити 1.217 милијарди динара, а 2012. године износио је 562 милијарде динара.
- Тај податак можда и највише значи вама пензионерима, узимајући у обзир да је то главна ставка на основу које опредељујемо новац за друштвени стандард пензионера, што је и тема данашњег скупа. Некада смо издвајали 0,1 одсто, сад издвајамо 0,15. За ову годину то је 77 одсто више у односу на претходну, односно 1,24 милијарде динара више. То је озбиљан новац који у сарадњи са свим удружењима пензионера опредељујемо за бесплатан одлазак пензионера у бање, а чак 22.000 пензионера имало је ту могућност ове године. Тај новац одвајамо за солидарне пакете – ове године смо поделили 56.000 пакета који су били и богатији и садржајнији. То је новац који одвајамо и за спортске, културно-рекреативне манифестације, преко 22 милиона динара, да можемо да се окупимо, као што се сваке године окупљамо овде у Бањи, да уживамо, да се дружимо, да сликамо, да играмо, да певамо. И то је новац који сте сви ви овде, али и сви ми зарадили и који треба да вратимо вама пензионерима – рекао је Реља Огњеновић.
Према његовим речима, за 2025. годину, због доброг прилива средстава у буџет, која су само у периоду јануар-новембар ове године за преко 100 милијарди већа, за друштвени стандард ће у 2025. бити издвојено 160 милиона динара више у односу на ову годину.
- То значи да ћемо имати 75 хиљада пакета. То значи да ће нам бити мало бања у Србији колико ми можемо пензионера да пошаљемо. То значи да ћемо моћи већа средства да издвојимо за све манифестације које су потребне вама пензионерима како би активно учествовали у животу и после вашег радног века – казао је Реља Огњеновић и нагласио да ови резултати не би били постигнути без стабилне и одговорне политике Владе Републике Србије и председника државе.
Директорка Сектора за финансијске послове Фонда ПИО, Бојана Поповић, на саветовању је говорила о Правилнику о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО и шта све друштвени стандард пензионера подразумева.
- Руководство Фонда, на челу са Управним одбором и директором, у сарадњи са стручним службама континуирано ради не само на реализацији друштвеног стандарда оваквог какав постоји, већ и на на сталном унапређењу пре свега са циљем и жељом да се унапреди положај наших корисника, а самим тим и наше старије популације. Улагањем у друштвени стандард желимо да разбијемо предрасуде, да покажемо да су старији један огроман људски ресурс, пре свега знања и искуства. Из тог разлога ми сваке године унапређујемо друштвени стандард, а посебну пажњу посвећујемо равноправности, како би сви корисници пензија могли да буду обухваћени одређеним видом друштвеног стандарда – навела је између осталог Бојана Поповић.
Током два дана саветовања, обраћања и излагања имали су и представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства за бригу о породици и демографију, Савеза пензионера Војводине, Удружења пензионера Србије „Независност”, Удружења синдиката пензионера Србије, Удружења „AMITY – Снага пријатељства”, као и коаутори публикације „Социјална сигурност и будућност пензионера у Србији”.
У првих девет месеци 2024. настављен тренд боље наплате доприноса
25. 11. 2024.
У Дирекцији Фонда ПИО, 25. новембра ове године, одржана је седница Управног одбора Републичког фонда ПИО, на којој је, поред осталог, усвојена Информација о финансијском пословању РФ ПИО у периоду јануар-септембар 2024. године.
Представљајући Информацију о финансијском пословању Фонда ПИО у првих девет месеци ове године, Бојана Поповић, директорка Сектора за финансијске послове, подсетила је да је у септембру ове године усвојена Одлука о изменама и допунама Финансијског плана Фонда за 2024. годину (ребаланс), којом је буџет Фонда повећан на 1.096,65 милијарди динара. Разлози за доношење ребаланса били су, поред осталог, остварени приходи од доприноса који су у периоду јануар-август текуће године били виши за 16 одсто у односу на исти период претходне године.
Остварени приходи и примања у периоду јануар-септембар 2024. године су виши за 21,64 одсто од остварених у истом периоду 2023. године.
Како су планирани приходи од доприноса за ПИО били виши од потребних недостајућих средстава за исплату права из пензијског и инвалидског осигурања, износ планираних трансфера из буџета Републике Србије ребалансом је смањен за 9,8 милијарди динара. У складу с тим, учешће трансфера из буџета Републике у финансирању Фонда смањено је са 22,05 на 20,77 одсто.
Расходи Фонда у првих девет месеци ове године били су у оквирима Финансијског плана.
Бојана Поповић је на седници истакла да су сви параметри који су показатељи стабилности Фонда изнад планираних и након усвојеног ребаланса, и изразила очекивање да ће до краја године наплата доприноса бити још значајнија.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
1. 11. 2024.
Поводом злонамерних и неистинитих тврдњи да су неки грађани данас примили умањене пензије, Фонд ПИО саопштава да није било никакве ванредне а поготово исплате умањених принадлежности. Компјутерском грешком једне банке неким корисницима су се одређени износи појавили на рачуну и убрзо су повучени. Овај случај нема баш никакве везе са Фондом ПИО, али је очигледно добродошао у конструкцији једне од многих дезинформација и манипулација.
Пензионери не треба да брину, Фонд ће, као и увек до сада, на време исплатити њихове принадлежности, почев већ од сутра за категорију самосталних делатности.
Уместо измишљеног умањења пензија корисници ће увећање пензија ове године добити и месец дана раније.
Саветодавни дани у Сенти
1. 11. 2024.
У Сенти ће се 7. новембра одржати саветодавни дани пензијских фондова Србије и Мађарске. Експерти из области пензијског и инвалидског осигурања ће пружати савете и информације о правима и могућностима остваривања права. Овај догађај има за циљ да информише становништво о важним аспектима пензијског и инвалидског осигурања и да одговори на сва питања из те области. Сви заинтересовани могу да се пријаве на телефоне 024/415-0901 и 021/487-7555 и искористе прилику за добијање стручних савета.
Реакција Реље Огњеновића, директора Фонда ПИО, на саопштење Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије
ЗА КОГА СЕ СТВАРНО БОРИ СИНДИКАТ ПЕНЗИОНЕРА?
31. 10. 2024.
Поводом саопштења Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије, да Фонд учествује у преварама пензионера, које је објавило неколико медија, обавештавамо јавност да Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање никада није учествовао нити саучествовао у било каквој превари пензионера. Истина је, заправо, да је Фонд једна од институција која највише, на различите начине, брине о стандарду корисника пензија.
Реља Огњеновић, директор Републичког фонда ПИО, каже да је овако лицемеран и злонамеран покушај дискредитације Фонда апсолутно недопустив, а нарочито када долази од стране једне мале групе, која себе назива удружењем синдиката пензионера.
Чињеница је да је Фонд наследио уговоре од истих оних који данас себе називају удружењима синдиката пензионера, а реално и активно подржавају политичке странке чији су лидери оставили Фонд ПИО са стањем на рачуну недовољним за једномесечну пензију и уз дотације државе од 50%. Не брину они о пензионерима, брину о себи и својим политичким спонзорима. Сваки напад на Фонд им даје простор у медијима, јер ништа друго немају да кажу. Ово саопштење је још једно у низу „назови синдиката пензионера“, а реално коалиционог партнера човека који је, док је био на власти, зарадио 619 милиона евра и сада може да финансира којекакве групе.
Да не буде дилеме, наглашавам да су спорни наслеђени уговори раскинути и годинама се не закључују нови. Дакле, Фонд не учествује у било каквој продаји роба и услуга. Фонд не даје податке фирмама које се лажно представљају и доводе у заблуду и трошак пензионере. Фонд упућује пензионере да преваре пријаве надлежној Полицијској управи. Међутим, ако фирма или корисник донесу у Фонд изјаву корисника пензије, са уписаним личним подацима корисника, који својим потписом тражи да му се установи административна забрана на пензији, Фонд има законску обавезу да поступи по вољи корисника – нагласио је Огњеновић.
Директор Огњеновић подсећа да је Државна ревизорска институција дала позитиван извештај о раду Фонда, односно констатовано је да нису утврђене неправилности и незаконитости у раду Фонда. И то већ три године за редом.
Мало која институција се може похвалити апсолутно уредним извештајима Државне ревизорске институције, а на њиховом сајту Фонд ПИО је наведен као позитиван пример начина на који неко предузеће треба да послује у Србији – закључио је Огњеновић.
Управни одбор РФ ПИО донео Финансијски план за 2025. годину
30. 10. 2024.
На седници одржаној 30. октобра 2024. године, Управни одбор Републичког фонда ПИО донео је Финансијски план РФ ПИО за 2025. годину.
По добијању сагласности Народне скупштине Републике Србије, Финансијски план Републичког фонда ПИО биће објављен у Службеном гласнику Републике Србије.
Управни одбор је на одржаној седници разматрао и остала питања која су од значаја за ефикаснији рад Фонда.
Нови покушај преваре пензионера
29. 10. 2024.
Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање обавештава кориснике пензија да су актуелни нови покушаји преваре пензионера, од лица која се лажно представљају.
Корисници из Београда, у највећем броју са општине Чукарица, пријавили су лица која им долазе на врата и показују фалсификовану идентификацију Фонда ПИО и представљају се као запослени у Фонду, нудећи пензионерима да потпишу уговор о куповини специјалног кревета и других помагала за болесне, по високим ценама и уз могућност отплате преко административне забране.
Корисници са подручја Војводине пријављују да их непознатe особе позивају путем фиксног телефона, нуде им ваучере за одмор које наводно држава поклања пензионерима преко Фонда ПИО. Уз ваучер се нуди и ковид пакет који је, како наводе, такође бесплатан, али је потребно да им се од пензије одбија по 900 динара на име царине која би требало да се плати због увоза наведених пакета из иностранства.
Фонд ПИО наглашава да не учествује нити посредује ни у каквој продаји нити обезбеђивању ваучера за одмор, ковид пакета, помагала, кревета и сл. и апелује на кориснике пензија да буду обазриви и да не потписују уговоре и административне забране.
Републички фонд ПИО у континуитету ради на побољшању положаја пензионера, у сарадњи са надлежним органима Републике Србије и удружењима пензионера, што ће наставити и убудуће, а о свим активностима у вези са унапређењем друштвеног стандарда пензионера, корисници ће бити обавештени преко званичних канала комуникације Републичког фонда ПИО.
Потписан Договор о редовној размени података између носилаца пензијског осигурања Србије и Аустрије
22. 10. 2024.
У Дирекцији Републичког фонда ПИО у Београду, 22. октобра је потписан Договор о редовној размени података о износима пензија и података о чињеници смрти корисника пензија између Републичког фонда ПИО и аустријских носилаца обавезног пензијског осигурања, са пратећим актима.
Наведена документа потписали су директор Републичког фонда ПИО, Реља Огњеновић, председник Управног одбора Завода за пензијско осигурање Аустрије, Петер Шлајнбах, и директор Завода за пензијско осигурање Аустрије, др Винфрид Пингера.
Потписивању су присуствовали и амбасадор Аустрије у Србији, Кристијан Ебнер, аташе за социјална питања у амбасади Аустрије у Србији, Мануел Ајгнер, као и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Миле Росић, и директор Завода за социјално осигурање Републике Србије, Зоран Пановић, са сарадницима.
- За мене је заиста велика част и задовољство да смо данас овде, не само да допринесемо томе да корисници пензија добију неке олакшице, него да се, пре свега, бавимо самим људима, да им побољшамо живот. За чак 30.000 корисника пензија који су у обавези да једном годишње доставе потврду о животу и за тај процес морају да оду или у суд, општину или амбасаду, то више неће бити неопходно, него ће све аутоматски да се обавља, тако да је јасно да се ради о једној великој олакшици за пензионере. Желео бих да захвалим пре свега колегиницама и колегама на српској страни који су допринели да можемо да дођемо до овог потписивања споразума који је заиста велика олакшица у будућем раду наше институције – изјавио Винфрид Пингера, директор Завода за пензијско осигурање Аустрије.
Председник Управног одбора аустријског пензијског завода, Петер Шлајнбах, казао је да су се многи држављани Србије одазвали позиву из 60-их и 70-их година да дођу да раде у Аустрији, чиме су пружили значајан допринос бољитку и добром статусу који Аустрија данас ужива.
- Српска заједница је заиста значајна и велика, пре свега у главног граду Бечу. И за нас је то питање достојанства како бисмо могли да им омогућимо да што лакше остваре право које су остварили код нас у држави. То је такође један начин признавања њиховог рада у нашој земљи. Дигитализација може да нам обезбеди да многе ствари прилично једноставно функционишу, али оно што је неопходно јесте воља. И ову заједничку вољу је Републички фонд ПИО заједно са Пензијским заводом Аустрије остварио. Предуслов за то је наравно велико поверење, пријатељски односи и заједнички рад, на обострано задовољство. Ово је заиста једна добра инвестиција, не само за садашњост, већ и за будућност, и на то смо поносни – рекао је Шлајнбах и захвалио на добрим односима и успешној сарадњи.
Директор РФ ПИО, Реља Огњеновић, истакао је да је од посебне важности то што се потписани договор односи на можда и највећи број држављана Републике Србије који живе, раде или остварују неко право ван граница наше земље, а чиме им је ускраћено време чекања, као и беспотребан финансијски трошак.
Он је исказао велику захвалност директору и председнику УО Завода за пензијско осигурање Аустрије, на разумевању које имају према нашим држављанима у Аустрији и на свим олакшицама које су спремни да учине за наше људе, и нагласио да су и држава Србија и Републички фонд ПИО једнако спремни да одговоре на захтеве држављана Аустрије који остварују право у Србији.
- Надам се да је ово само један од многобројних потписаних споразума. Подсетио бих да смо пре неколико месеци у сарадњи са Министарством здравља потписали наставак споразума захваљујући коме ће држављани Аустрије, корисници аустријског Завода, да се лече и рехабилитују код нас у бањама. Сада идемо са разменом података, и у преговорима смо да још више података размењујемо електронским путем, како бисмо олакшали и држављанима Аустрије, али и нашим држављанима ван граница наше земље – навео је Реља Огњеновић.
Успостављање директне електронске размене података између носилаца обавезног пензијског осигурања две државе обезбедиће ефикаснију и лакшу примену Споразума између Републике Србије и Републике Аустрије о социјалној сигурности. Договор који је потписан обезбедиће елиминисање ризика грешке у исплати, што је у интересу обе уговорне стране, обезбедиће размену података о износима пензија на годишњем нивоу и податаке о чињеници смрти корисника на месечном нивоу. Уз Договор, потписан је и Технички протокол са описом сета података и наведеним начином сигурног трансфера података. Применом овог начина сарадње са аустријским носиоцима осигурања смањиће се и административни трошкови обе уговорне стране.
Потписан Договор о електронској размени података између носилаца ПИО Србије и Бугарске
15. 10. 2024.
У Дирекцији Републичког фонда ПИО у Београду, 15. октобра је потписан Договор о електронској размени података и Технички протокол о размени података између РФ ПИО Србије и Националног института за осигурање Бугарске.
Наведена документа потписали су директор Републичког фонда ПИО, Реља Огњеновић, и заменица директора Националног института за осигурање Бугарске, Весела Караиванова-Начева.
Потписивању су присуствовали и Албена Иванова, шеф Одељења за исплату пензија у Дирекцији Европска регулатива и међународни уговори, Националног института за осигурање Бугарске, Владимир Станковић, директор Сектора за остваривање права из ПИО Дирекције Фонда, Машан Булатовић, директор Сектора за информационе технологије РФ ПИО и Марина Петровић, шеф Кабинета директора Фонда ПИО.
- Јако ми је драго што се налазим овде у Фонду ПИО и хвала због топле добродошлице коју смо добили од директора Фонда овде у сунчаном Београду. Наш савез траје веома дуго и заиста се радујемо што ћемо такву сарадњу наставити потписивањем уговора о електронској размени података. Године 2011. смо поставили темељ припремама за потписивање уговора о социјалној сигурности, и сада се наставља у истом духу, потписивањем уговора о електронској размени података, чиме ће се олакшати размена актуелних информација у вези са исплатом пензија у Србији и Бугарској, а заштита свих података биће на високом нивоу – казала је Весела Караиванова-Начева.
Директор РФ ПИО Реља Огњеновић подсетио је да сарадња између два носиоца осигурања траје готово 66 година.
- Године 2013. је ступио на снагу Споразум између Републике Србије и Републике Бугарске о социјалној сигурности, а пре тога смо користили Конвенцију о социјалном осигурању између Народне Републике Бугарске и ФНР Југославије. Овим споразумом о електронској размени података радимо много за наше кориснике ван граница наше земље – изјавио је директор Фонда ПИО Реља Огњеновић.
Он је истакао да ће се захваљујући потписаном договору избећи грешке приликом исплате, убрзати размена података и избећи преплате и непотребни новчани трошкови.
- Подаци су сигурни, безбедни, заштићени различитим системима информационих технологија, на општу радост и корисника у Србији, али и корисника у Бугарској. Наставићемо овим темпом да сарађујемо са Републиком Бугарском и надамо се новим споразумима – рекао је Реља Огњеновић.
Електронска размена података између две државе сада ће подразумевати контролу података на месечном нивоу и биће евидентирана и обрађена свака промена до које дође. До сада су се подаци о чињеници смрти утврђивали на годишњем нивоу, а када изостане потврда о животу коју су корисници који живе у Србији, односно Бугарској били у обавези да достављају једном годишње фонду друге државе који им исплаћује пензију, долазило је до великих преплата које се тешко и компликовано наплаћују.
Републички фонд ПИО је до сада потписао и примењује споразуме о електронској размени података са свим државама региона, односно са државама насталим на простору бивше СФРЈ.
Дан Фонда ПИО: награђени сви запослени који раде на Косову и Метохији
11. 10. 2024.
Поводом обележавања Дана Фонда ПИО, 10. октобра, који се у последње три године обележава уручивањем повеља најбољим радницима из свих организационих јединица, по одлуци директора Фонда најбољима је ове године проглашено и свих 60 запослених у РФ ПИО који раде на територији АП Косова и Метохије у знак подршке и јасне поруке да Фонд мисли на њих и одаје им признање за труд и залагање да се пословни процеси одвијају упркос притисцима којима су свакодневно изложени.
- То је само један мали гест да покажемо да њихова држава, наша држава, Република Србија, стоји уз њих, да њихов Републички фонд ПИО стоји уз њих, а да се њихова борба види не само у Београду, већ и ван границе ове земље, да је њихова воља за опстанак и останак на Косову и Метохији несаломива и да они најбоље знају да за Србе и државу Србију предаја никад није била и никад неће бити опција – нагласио је директор Републичког фонда ПИО Реља Огњеновић.
У име запослених на територији АП Косово И Метохија, директор Службе Дирекције Фонда са седиштем у Приштини, др Игор Симић, рекао је да су упркос свим дешавањима и притисцима, ојачани и Служба Дирекције Фонда, све филијале и сви запослени.
- Мој највећи успех као директора је што је захваљујући запошљавању људи на простору Косова и Метохије, за време директора Реље Огњеновића, рођено више од 20 беба унутар Фонда ПИО – истакао је др Игор Симић.
Потврде о школовању
8. 10. 2024.
Почетак нове школске године је период када подсећамо студенте високошколских установа који су корисници породичне пензије, да су у обавези да, најкасније до 22. октобра доставе Фонду ПИО потврде о школовању, како им не би била привремено обустављена исплата принадлежности.
Студенти високошколских установа имају право на породичну пензију до завршетка школовања, а најкасније до 26. године живота.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању не прави разлику између редовног и ванредног школовања, као ни између приватних и државних високошколских установа.
Уколико деца, студенти високошколских установа, осим породичне пензије остварене по домаћим прописима, користе и породичну пензију иностраних носилаца социјалног осигурања, подсећамо их да би и тим институцијама требало да доставе потврде о школовању, ако је то предвиђено прописима друге државе.
Потврде морају садржати податак о идентитету студента, податак о школи која издаје потврду, на коју школску годину се односи и статус који студент има у тој школској години. Осим тога, на потврдама је потребно навести јединствени матични број родитеља по коме се користи право на породичну пензију. Потврде се могу предати лично, на шалтеру филијале која исплаћује породичну пензију или послати поштом, на адресу филијале, као препоручена пошиљка.
Саветодавни дани са Немачком
3. 10. 2024.
Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање подсећа осигуранике који имају стаж осигурања навршен у Србији и Немачкој и кориснике права из пензијског и инвалидског осигурања остварених применом билатералног споразума о социјалном осигурању, да се међународни дани разговора са Немачком одржавају 15. октобра 2024. године у Пожаревцу, од 9 до 16.00 часова (просторије филијале у Пожаревцу, Трг Радомира Вујовића 1), и 16. и 17. октобра 2024. године у Београду, у среду од 9 до 16.00 и у четвртак од 9 до 13 часова (Париска 9).
На овим разговорима ће саветодавци из немачког Фонда за пензијско и инвалидско осигурање и РФ ПИО Србије пружити бесплатну правну помоћ лицима која остварују права из пензијског и инвалидског осигурања применом споразума из области социјалног осигурања закљученог између наше земље и Немачке.
Сви заинтересовани обавезно треба да пријаве учешће и да закажу термин доласка на број телефона 011/2030-745.
Приликом доласка понети лична документа и сву документацију у вези са осигурањем.
Потписан нови Колективни уговор РФ ПИО
2. 10. 2024.
У Дирекцији Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, 2. октобра ове године, потписан је нови Колективни уговор Републичког фонда ПИО.
Уговор је у име Владе Републике Србије потписао министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, у име послодавца директор Републичког фонда ПИО Реља Огњеновић, и у име Синдиката председник Самосталног синдиката запослених у РФ ПИО Небојша Динић.
Нови Колективни уговор РФ ПИО, у складу са одредбама Закона о раду, важи у периоду до три године. Колективним уговором су у потпуности дефинисана права, обавезе и одговорности из радног односа запослених у Фонду, а од посебног значаја је то што Колективни уговор обезбеђује запосленима већи обим права у односу на она предвиђена Законом о раду, уколико је у закону за то остављена могућност. Нови Колективни уговор РФ ПИО на бољи и повољнији начин уређује права запослених у Фонду у односу на до сада важећи.
Министар Немања Старовић је овом приликом истакао да је чин потписивања Колективног уговора још један позитиван исход процеса социјалног дијалога који се активно води у Републици Србији.
- Ми ћемо као Министарство свакако инсистирати на механизму колективног преговарања, како када говоримо о јавном, тако и о приватном сектору, јер сматрамо да је то механизам који даје најбоље резултате. Задовољни радници омогућавају и самим предузећима, компанијама, односно у овом случају Фонду, да на најбољи начин обављају своје делатности. Ово је један добар показатељ и добар пример да је, уз адекватан ниво добре воље и разумевања, могуће наћи онај златни пресек између жеља и потреба радника са једне стране, и могућности послодавца са друге – изјавио је министар Старовић.
Он је захвалио и честитао свим учесницима у преговарачком процесу што су га завршили са изузетно повољним исходом, изразивши уверење да је ово добар пример и за многе друге послодавце у Србији.
Директор Фонда Реља Огњеновић рекао је да ће нови Колективни уговор у наредне три године бити камен темељац и основни механизам заштите права радника, на опште задовољство свих запослених.
- Јако нам је важно да поред задовољства корисника и осигураника и наши запослени буду задовољни, јер само задовољан радник може да буде продуктиван и успешан радник, а самим тим је и успех Фонда загарантован – нагласио је Реља Огњеновић.
Председник Самосталног синдиката запослених у РФ ПИО, Небојша Динић, изразио је велико задовољство због потписивања новог Колективног уговора Фонда. Он је захвалио на разумевању и подршци министру, директору Фонда и колегама, односно свим учесницима у преговорима и потписивању новог Колективног уговора.
Међународни дан старијих особа
1. 10. 2024.
Поводом обележавања Међународног дана старијих особа данас је у организацији Фонда ПИО у Омни центру у Ваљеву уприличен сусрет директора Фонда ПИО, Реље Огњеновића са пензионерима.
Свечаности су, осим руководства Фонда присуствовали градоначелник Ваљева, Лазар Гојковић, помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Бојана Миленовић, председник Савеза пензионера Србије, проф. др Андреја Савић и председник Покрета трећег доба Србије, Драгана Калиновић.
Реизабрани вршиоци дужности председника и заменика председника УО Фонда
25. 9. 2024.
На седници Управног одбора Републичког фонда ПИО, одржаној 25. септембра 2024. године, чланови УО изабрали су вршиоца дужности председника и вршиоца дужности заменика председника Управног одбора Фонда, којима истиче двогодишњи мандат. На функцију в. д. председника Управног одбора РФ ПИО поново је изабран Данило Вујичић, досадашњи в. д. председника, представник Владе Републике Србије, а такође је реизабрана и в. д. заменика председника, Весна Ковачевић Станковић, представница Уније послодаваца Србије.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању прописује да се чланови Управног одбора именују на период од четири године, док председника и заменика председника Управни одбор бира на две године. И Данило Вујичић и Весна Ковачевић Станковић на ове функције су изабрани други пут у актуелном сазиву Управног одбора Фонда. Подсећамо да је прва седница Управног одбора Фонда у садашњем сазиву одржана 26. септембра 2022. године, када су бирани и в. д. председника и в. д. заменика председника УО РФ ПИО.
Говорећи о раду Управног одбора Фонда ПИО у протекле две године, в. д. председника УО рекао је да чланови Управног одбора и стручне службе Фонда имају потпуни основ и разлог да буду задовољни радом Фонда ПИО и самог Управног одбора, с обзиром на то да су постигнути изванредни резултати у основној делатности Фонда, што се пре свега односи на чињеницу да су пензије стабилне, редовне и да никада нису биле веће.
Управни одбор Фонда, на чијем сам челу, презадовољан је радом Фонда ПИО, како радом руководства Фонда, тако и свих запослених, јер остварити овакве резултате у овом периоду није било лако ни једноставно. Велику захвалност дугујемо и држави, јер је створила такав амбијент да имамо велики број запослених, да је сваки рад на црно суспендован, тако да имамо овакав прилив у нашем буџету – казао је в. д. председника Управног одбора Фонда, Данило Вујичић.
Он је захвалио на поново указаном поверењу и изразио уверење да ће Фонд и Управни одбор Фонда постизати успехе и у будућем раду.
Отворена 17. Олимпијада трећег доба
19. 9. 2024.
На шеталишту Променада у Врњачкој Бањи, данас је свечано отворена 17. Олимпијада спорта, здравља и културе трећег доба. Отварању су присуствовали председник Владе Републике Србије, Милош Вучевић, председник општине Врњачка бања, Бобан Ђуровић, директор Републичког фонда ПИО, Реља Огњеновић са сарадницима, као и представници организатора Олимпијаде - председник Савеза пензионера Србије, проф. др Андреја Савић и председница Покрета трећег доба Србије, Драгана Калиновић.
Директор Фонда ПИО обратио се присутнима изразивши задовољство што је део најмасовнијег скупа пензионера у току године.
- Част ми је и задовољство што сам данас овде и што сам део најмасовнијег скупа пензионера у току године. Поздрављам вас испред Републичког фонда ПИО и пружам вам подршку, али не подршку само на речима, већ и подршку кроз дела. А наша дела имају континуитет. И ове године смо послали више од 22.000 пензионера бесплатно у бање, поделили смо 56.000 пакета пензионерима, финансијски подржавамо ову манифестацију за коју смо у овој години издвојили преко 22 милиона, што је четири и по пута више него 2016. године када смо почели да финансирмо спортске и културно-рекреативне активности пензионера као посебан вид друштвеног стандарда. Хвала вам што верујете у своју државу. Хвала вам за жртву коју сте поднели свих ових година и хвала вам што сте нам изградили државу. Обећавам да ће ваша држава и даље бити уз вас и да ће једно од основних начела бити континуитет у помоћи пензионерима - рекао је Огњеновић.
Отварајући Олимпијаду, премијер се захвалио пензионерима на свему што су урадили за Србију:
- Да није било вас, не бисмо до краја године могли да спојимо Моравски коридор и Врњачку Бању са ауто-путем, да није било вас, Србија не би опстала. Преносим вам поруке председника државе и Владе Србије: прво, до краја године пензије ће бити повећане за око 11 одсто, друго, у наредне две године држава ће трајно решити питање пензионера са најмањим примањима и, треће, позивамо вас да се укључите у доношење свих најважнијих одлука за државу и друштво. Хајде да радимо заједно да наша деца и унуци остану да раде у нашој Србији! - поручио је премијер Вучевић.
По завршетку церемоније отварања, директору Републичког фонда ПИО припала је част да повуче први сликарски потез на белом платну и тиме симболично отворио сликарску колонију Олимпијаде.
Фонд отворио Испоставу Палилула у Услужном центру у Борчи
13. 9. 2024.
За кориснике и осигуранике са Градске општине Палилула отворена је испостава Филијале Фонда за град Београд у Борчи.
Испостава у Борчи налази се у оквиру Услужног центра ГО Палилула и опслужује 41.500 пензионера, као и 90.000 осигураника.
У овој испостави корисници и осигураници могу да поднесу захтеве за остваривање права, да добију уверења и потвде, да провере податке из базе матичне евиденције, да обаве све послове везане за исплату, али и остале послове из надлежности филијале утврђене општим и другим актима Фонда.
Отварањем испоставе Фонда у Борчи значајно је олакшано пружање услуга становницима са територије леве обале Дунава, која укључује насеља Борча, Крњача, Овча, Јабучки рит, Бесни фок, Ковилово, Котеж, Падинска скела, Врбовско.
Радно време испоставе је радним данима од 8 до 15 сати са странкама.
Потврде о школовању за децу која користе породичне пензије
9. 9. 2024.
Почетак нове школске године је период када подсећамо средњошколце, који су корисници породичне пензије, а имају 15 и више година, да су у обавези да, најкасније до 20. септембра, доставе Фонду ПИО потврде о школовању, како им не би била привремено обустављена исплата принадлежности.
Ученици средњих школа имају право на породичну пензију до завршетка школовања, а најкасније до 20. године живота. Ово право могу користити и касније, уколико упишу и похађају високошколске установе, а најкасније до 26. године живота.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању не прави разлику између редовног и ванредног школовања, као ни између приватних и државних средњих школа.
Уколико деца, ученици средњих школа, осим породичне пензије остварене по домаћим прописима, користе и породичну пензију иностраних носиоца социјалног осигурања, подсећамо их да би и тим институцијама требало да доставе потврде о школовању, ако је то предвиђено прописима друге државе.
Потврде морају садржати податак о идентитету ученика, податак о школи која издаје потврду, на коју школску годину се односи и статус који ученик има у тој школској години. Осим тога, на потврдама је потребно навести јединствени матични број родитеља по коме се користи право на породичну пензију. Потврде се могу предати лично, на шалтеру филијале која исплаћује породичну пензију или послати поштом, на адресу филијале, као препоручена пошиљка.
Дугим цевима и фантомкама тзв. косовска полиција исказује терористичке способности
30. 8. 2024.
Изјава Реље Огњеновића, директора Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање поводом упада тзв. косовске полиције у просторије Фонда ПИО у Косовској Митровици:
“Најоштрије осуђујем упад припадника специјалне јединице такозване косовске полиције у зграде Привремених органа у четири општине на северу Косова и Метохије, међу којима је и упад у просторије Службе Дирекције Фонда са седиштем у Приштини и захтевам хитну и најоштрију реакцију међународне заједнице.
Очигледно је да је режим Аљбина Куртија наишао на потпуну подршку у остваривању свог плана, а то је да протера и угаси све што је српско на Косову и Метохији, почев од институција које су суштински битне за егзистенцију и функционисање нашег народа у јужној српској покрајни.
На претње нашим запосленима смо више пута указивали међународној заједници и до сада нисмо наишли на било какав покушај да се то спречи и прекине, већ смо данас сведоци да је терористички режим Аљбина Куртија поново запретио насиљем, да су показали да им је циљ да дугим цевима и са фантомкама украду печате, покажу своје терористичко-лоповске способности и на тај кукавички начин нас застраше и спрече да опслужујемо скоро 28.000 корисника који се тренутно налазе на КИМ.
Још једном позивам међународну заједницу да спрече кршење Међународног јавног права, тако што ће упозорити Куртијеве и стране плаћенике да престану да спроводе насиље на Косову и Метохији и на тај начин зауставе могуће сукобе грађанства и етничко чишћење српског народа са њихових вековних огњишта.”
Директор Фонда ПИО разговарао са будућим корисницима
22. 8. 2024.
Данас је директор Фонда ПИО, Реља Огњеновић био у прилици да разговара са осигураницима и будућим корисницима, да некима лично уручи решења о остваривању права, али и да саслуша оне којима није донето решење, јер постоје недостајући подаци у бази матичне евиденције.
Осим финансијске стабилности Фонда ПИО, редовних повећања пензија и осталих принадлежности, важно нам је да кроз свакодневни рад унапредимо пословање како бисмо на сваки могући начин подигли квалитет живота најстаријих суграђана, а то се најбоље постиже кроз директан разговор са грађанима, кроз осавремењивање и увођење нових технологија и убрзавање процеса рада.
Задовољство корисника и осигураника је наш приоритет и сигуран корак ка побољшању квалитета живота старијих суграђана.
Деманти Фонда ПИО
20. 8. 2024.
Грубим немаром или намером аутора текста "Проблематичне јавне набавке Касперски заштите, потенцијално оштећено 12 државних институција и предузећа", који је данас објављен на порталу Бизнис.рс, Републички фонд ПИО наведен је као једна од институција оштећених у овом поступку.
То је дезинформација која је резултат непрофесионалности аутора текста или свесна неистина пласирана са намером да угрози углед Фонда ПИО.
А истина је да Републички фонд ПИО није једна од 12 фирми/институција обухваћених овим поступком, нити се налази на списку оштећених по Закључку Комисије за заштиту конкуренције од 7. августа ове године.
Позитиван извештај Државне ревизорске институције
20. 8. 2024.
2024. Након ревизије завршног рачуна, стигао је позитиван Извештај о ревизији Завршног рачуна Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2023. годину Државне ревизорске институције. Државна ревизорска институција већ трећу годину заредом, након ревизије Завршног рачуна Фонда, даје мишљење да су сви финансијски извештаји припремљени по свим материјално значајним питањима у складу са Законом о буџетском систему и осталим прописима који се односе на финансијско пословање корисника буџетских средстава, корисника организација за обавезно социјално осигурање и буџетских фондова. То значи да и у извештају који је ДРИ дала за 2023. годину, нису утврђене неправилности, те да ДРИ није дала препоруке за даље поступање.
Наставља се тренд повећане наплате доприноса
19. 8. 2024.
Управни одбор РФ ПИО одржао је 19. августа седницу на којој је разматрана Информација о финансијском пословању Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање у периоду јануар – јун 2024. године.
Директорка Сектора за финансијске послове, Бојана Поповић, истакла је да је и ове године настављен тренд повећане наплате доприноса. Наводећи последње расположиве податке Фонда, она је навела да су, у односу на приходе од доприноса предвиђене Финансијским планом Фонда за 2024. годину, доприноси наплаћени за око 16 милијарди динара више, односно 3,16 процената више од планираног. У односу на упоредни период претходне године, од почетка 2024. године до сада је наплаћено преко 72 милијарде динара више средстава по основу наплате доприноса.
Када су у питању расходи и издаци, у првој половини ове године нето пензије су исплаћене у износу од 449 милијарди динара. Према речима Бојане Поповић, номиналан раст пензија у периоду јануар – јун 2024. године у односу на исти период претходне године износи 20,9 одсто, а реалан раст 16,5 одсто, с обзиром на одузимање процента инфлације у првих шест месеци ове године.
Говорећи о расходима за друштвени стандард корисника пензија, директорка Сектора за финансијске послове навела је да је до краја јуна ове године по овом основу утрошено 364 милиона динара, пре свега за рехабилитацију корисника пензија. Од 52.000 пријављених, чак 22.000 корисника је остварило право на бесплатан опоравак у некој од бања Србије, што је за око 7.100 корисника више у односу на 2023. годину. С обзиром на то да је ове године оглас био расписан почетком јануара, већ у априлу су први корисници били упућени на рехабилитацију о трошку Фонда ПИО.
По питању другог вида друштвеног стандарда – солидарне помоћи, корисницима је подељено скоро 56.000 пакета, односно пакете солидарне помоћи је ове године добило око 16.500 корисника више у односу на 2023. Бојана Поповић је подсетила да је овај процес значајно унапређен, јер су захваљујући изменама Правилника о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО пакети стандардизовани, те је до сваког корисника који је у стању социјалне потребе за овим видом помоћи стигао пакет исте садржине.
Неосноване примедбе на рад Фонда
10. 7. 2024.
Уз пуно разумевање родитеља деце са тешкоћама у развоју, која због здравственог стања користе право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица, принуђени смо да реагујемо на оркестриране прозивке упућене на рачун Фонда ПИО и директора Фонда ПИО преко друштвених мрежа због рокова у којима се доносе решења о овом праву. Неосноване притужбе на Фонд због дужег чекања на решења су лоша намера или потпуна неупућеност појединаца у делатност и надлежности институција.
Да одмах разјаснимо: Фонд ПИО не прима захтеве и не доноси решења о праву на негу и помоћ других лица уколико та лица, међу којима су и деца, немају стаж осигурања. Лекарске комисије Фонда ПИО раде услужна вештачења по захтевима које нам прослеђују центри за социјални рад и Налаз, оцена и мишљење лекара се, по обављеном вештачењу, одмах враћају центрима, како би донели решење и, у случају оствареног права, увели лице у исплату.
Сваки родитељ који је ушао у поступак остваривања права за своје дете добро зна процедуру и надлежности, али то, по свему судећи, не умањује потребу појединаца да покрену јавну хајку на што звучније име. Да ли иза тога стоји покушај да јавним притиском остваре право које им по закону не припада или, што је извесније, искористе туђу тешку ситуацију како би постигли политичке поене, не желимо да утврђујемо.
Оно с чим желимо да упознамо јавност јесу чињенице да је вештачење озбиљан и врло одговоран поступак који, свакодневно, спроводе стручна лица - лекари специјалисти Фонда ПИО и просечно годишње се, у свим филијалама Фонда ПИО, обави 17.000 вештачења за потребе центара за социјални рад. Држава интензивно јача системске предуслове за подршку деци и породици, тако што су уведене ретке болести у прописе, активно се примењује финансијска подршка породици с децом, родитељима је омогућено да остваре право на посебну негу детета, родитељски додатак за рођење детета је повећан 11 пута у односу на 2012. годину, са тенденцијом даљег повећања, младим породицама с децом дате су могућности повољније куповине стана ...
У овим активностима Фонд ПИО и директор Фонда ПИО учествију или директно или пружањем пуне подршке, негујући идеал породице и деце као највеће благодети друштва, тако да је некоректно, злонамерно и беспризорно на ову адресу упућивати замерке и користити децу за неку личну добит.
Приходи Фонда у константном расту
5. 7. 2024.
Позитивна кретања у наплати доприноса, која су евидентна последњих неколико година, настављају се и у овој години, што је одраз стабилне националне економије, константног повећања броја запослених, као и њихових зарада. Ефекат оваквих кретања за пензионере види се кроз повећања пензија:
- Изворни приходи Фонда су одраз убрзаног привредног раста, који је у Србији обезбеђен кроз инвестиције и повећање броја запослених у привреди, као и повећање њихових зарада, из којих се обезбеђује наплата доприноса за пензијско и инвалидско осигурање. На основу података Фонда ПИО о броју пријављених на обавезно осигурање, у периоду од 2013. године, када је ограничено запошљавање у јавном сектору, до данас, број пријава на осигурање у јавном сектору је смањен номинално за 78.000, а у реалном сектору повећан је за готово 500.000 осигураника. Мере које држава предузима како би оснажила економију доприносе јачању институција система и подижу квалитет живота свих наших грађана. Сведоци смо све већег броја привредних субјеката, све већег броја запослених и повећања плата, нарочито у реалном сектору, што се у коначном повољно одражава на пензијски систем. Из овако прогресивне базе створени су услови за повећањa пензијских принадлежности. Учешће нето пензија у БДП у 2023. години износило је 9,3 одсто, чиме су се стекли законски предуслови да се пензија усклађује по најповољнијој опцији за кориснике, односно према нето заради и редовно законско усклађивање пензија од јануара 2024. године износило је 14,8 одсто – истакао је Огњеновић.
Аргументи за изнету тврдњу виде се у резултатима који су остварени за првих шест месеци ове године:
- Укупно наплаћени доприноси за пензијско и инвалидско осигурање у периоду од 1. јануара до 30. јуна 2024. године су за 9,57 милијарди виши од планираних Финансијским планом, односно више за 2,41 одсто. Ако постигнуто упоредимо са истим периодом претходне године, у овом полугођу наплаћено је више прихода од доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за 55 милијарди динара, односно за 15,61 одсто, што је веома добар упоредни показатељ - закључио је директор Огњеновић.
Јавни позив - продаја основних расходованих средстава
25. 6. 2024.
На основу Решења директора Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање број: 022.4-2651/24 од 26. 04. 2024. године објављује се јавни позив за достављање писаних понуда за продају расходованих основних средстава.
Излажу се јавној продаји расходована основна средства отписана по годишњем попису закључно са 31.12.2023. године, а која су се користила у Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање по списку датом у документацији.
Сусрети директора фондова ПИО у Теслићу
13. 6. 2024.
Делегација Републичког фонда ПИО учествовала је на традиционалним 14. Сусретима директора фондова/завода за пензијско/мировинско и инвалидско осигурање држава насталих на простору бивше СФРЈ, одржаним у Теслићу, у Републици Српској, од 10. до 12. јуна ове године.
Фонд ПИО на овим сусретима представљали су директор Фонда Реља Огњеновић, заменик директора РФ ПИО др Александар Милошевић, директорка Сектора за финансијске послове, Бојана Поповић, директор Сектора за остваривање права из ПИО, Владимир Станковић, и директор Сектора за информационе технологије, Машан Булатовић.
Састанак директора носилаца обавезног пензијског осигурања ове године тематски је био фокусиран на изазове у електронској размени документације између носилаца осигурања, односно на потребе и могућности беспапирне комуникације и пословања у савременом свету.
Основне теме састанка биле су електронско пословање и сврха успостављања електронске размене података који су од значаја за остваривање и коришћење права из пензијског и инвалидског осигурања.
Отворен Парк међугенерацијске солидарности на Бањици
30. 5. 2024.
Као резултат овогодишњег пројекта међугенерацијске сарадње Републичкиог фонда ПИО, под називом „Заједно до здравих навика”, отворен је Парк међугенерацијске солидарности у улици Добривоја Исаиловића на Бањици. Парк су отворили директор Фонда ПИО Реља Огњеновић и Александар Максимовић, члан Већа Градске општине Вождовац, заједно са сарадницима, децом и пензионерима.
Овај обновљени парк замишљен је као целина на отвореном у којем ће млади и старији подједнако проводити време у рекреацији и уживању. За старије суграђане постављени су столови за стони тенис, парковске клупе за одмор, док је за најмлађе постављен комплетан дечији мобилијар и безбедна подлога.
- Данас смо овде где отварамо други по реду парк Међугенерацијске солидарности, на Бањици. Претходне године смо то урадили у Бачкој Паланци. Оно што нам је јако важно да покажемо да, поред повећања пензија од 14,8 одсто, поред 22.000 пензионера које смо ове године послали у бање на десет дана, поред 55.000 пакета, поред плаћања Олимпијаде за пензионере, где комплетна држава учествује са свим њиховим удружењима, дошли смо и до паркова где ћемо наше пензионере укључити у друштвени живот и после њиховог радног века, где ће они својим искуством, својим годинама утицати на наше младе, као што и слоган наше кампање каже: „Заједно до здравих навика”. Да стари покажу младима да је битно и да уче, битно је да се школују, али оно што нам је важно јесте, да усадимо спортски дух у наше младе људе како би они сутра, као спортисти од детињства, имали мотив више да се боре и на послу и у свом крају, у Месној заједници Бањица и на Вождовцу, али и у целој држави Србији – изјавио је директор Фонда ПИО Реља Огњеновић
Он је поновио да држава Србија брине о својим пензионерима и да ће гледати да пензије прате плате.
- Оно што могу да вам кажем је да смо у првом кварталу дошли до 47,9 посто учешћа пензија у платама и гледаћемо да ове године постигнемо, да идемо и преко тога, да пређемо фамозних 50 посто јер само на тај начин можемо да учинимо да наши пензионери данас живе боље него што су живели јуче – истакао је Огњеновић.
Приликом посете парку, представници Фонда и општине, заједно са пензионерима и децом, симболично су засадили и два стабла кугласте каталпе, уз већ засађене саднице јапанске трешње и жбунастог украсног биља којима је оплемењен парк, како би на тај начин указали на важност међугенерацијске сарадње, а организована је и забава за најмлађе посетиоце, уз мноштво дечијих анимација.
И овај међугенерацијски парк Фонд је отворио са идејом да и то убудуће буде један од модела изградње моста међу различитим генерацијама.
Циљ пројекта Међугенерацијска сарадња је да се истовремено ангажују и млади и старији и да се оствари добра комуникација између свих генерација, уз идеју да старији пренесу млађима знање и искуства а млади да подуче старије савременим вештинама модерне технологије, и да сви заједно, кроз бригу једних о другима и социјално одговорну активност, дају допринос друштву.
Циљеви Фонда остварени у планским оквирима
29. 5. 2024.
Управни одбор РФ ПИО, на седници одржаној 29. маја, усвојио је Извештај о раду Фонда за 2023. годину, као и Извештај о финансијском пословању РФ ПИО за 2023. годину.
Како је у излагању рекао др Александар Милошевић, заменик директора РФ ПИО, рад Фонда у 2023. години одвијао се у складу са прописима из области пензијског и инвалидског осигурања, Стратешким планом Фонда за период 2021-2023. године, усвојеним Програмом рада и Финансијским планом Фонда за 2023. годину.
- У протеклој години спровођене су активности на повећању ажурности и ефикасности у раду, на континуираном подизању квалитета у пружању услуга осигураницима и корисницима права путем правовременог и законитог извршавања редовних послова, унапређења информационог система Фонда и повећања његове сигурности, као и информисањем грађана о правима из ПИО – рекао је др Милошевић.
Говорећи о најважнијим показатељима рада Фонда у 2023. години, он је истакао да су планиране активности и циљеви Фонда остварени у оквирима планираних прихода и расхода који су утврђени Финансијским планом за 2023. годину. Приходи од доприноса су остварили учешће од 79 одсто, док трансфери из буџета чине 19,9 процената. Остварени приходи и примања виши су од извршених расхода и издатака за 1,2 милијарде динара.
- Исплата права из пензијског и инвалидског осигурања вршена је редовно, пензије и накнаде корисника од исплате за јануар 2023. године увећане су за 12,1 одсто и додатно од исплате за октобар 2023. године за 5,5 одсто, а свим корисницима је у новембру исплаћена једнократна новчана помоћ у висини од 20.000 динара – казао је др Александар Милошевић.
Он је навео да је током 2023. године Фонду поднето више од 2,5 милиона различитих захтева, као и да је током прошле године за календарску 2022. годину из преузетих појединачних пореских пријава електронски генерисано више од три милиона пријава е-М4.
Презентујући Извештај о финансијском пословању за претходну годину, директорка Сектора за финансијске послове, Бојана Поповић, навела је да је првобитним Финансијским планом Фонда за 2023. годину укупан буџет утврђен у износу од 899,5 милијарди динара и обезбеђена су сва средства за обављање послова из надлежности Републичког фонда ПИО. Планирано је редовно усклађивање пензија од 12,1 одсто од исплате за јануар 2023. године. За кориснике чија висина пензије износи до 48.927,15 динара након усклађивања висине пензије, обезбеђена су средства и исплаћиван је и новчани износ као увећање уз пензију.
- Првим ребалансом Финансијског плана, који је усвојен крајем августа 2023. године, обезбеђена су средства за додатно усклађивање пензија и накнада у висини од 5,5 одсто од исплате права за октобар, а укупан буџет Фонда повећан је на 911,4 милијарде динара. Корисницима су за 2023. годину примања увећана укупно за 18,3 процента, а новчани износ као увећање уз пензију се од октобарске исплате исплаћивао корисницима чија висина пензије износи до 51.618,14 динара – навела је Бојана Поповић.
Другим ребалансом Финансијског плана обезбеђена су средства за исплату једнократне новчане помоћи корисницима у висини од 20.000 динара почев од 30. новембра 2023, као и средства за реализацију великог пројекта који је отпочео претходне године – Пензионерска картица нове генерације.
- Укупни приходи и примања Фонда у 2023. години остварени су у износу од 944,3 милијарде динара. Приходи од доприноса су, и након усвојеног ребаланса, били виши од планираног. У односу на 2022. годину, остварени доприноси су виши за 10,3 одсто, односно 68,8 милијарди динара, што је значајан раст имајући у виду да је стопа доприноса за ПИО од 1. јануара 2023. године смањена са 25 на 24 процента. Учешће трансфера из буџета у финансирању Фонда смањено је са првобитно планираних 20,6 на 19,9 одсто. Када би се изузела разлика која је надокнађена за исплату једнократне помоћи корисницима, трансфери из буџета би спали на 13,5 процената – објаснила је Бојана Поповић.
Укупни расходи и издаци Фонда у 2023. години извршени у износу од 943,1 милијарду динара. Од тога је за права из ПИО утрошено 917,9 милијарди динара, а у односу на 2022. ови расходи су виши за 20,4 одсто.
У 2023. години остварени приходи и примања виши су од извршених расхода и издатака за 1,2 милијарде динара.
- Резултат пословања Фонда у 2023. години дао је могућност да се пензије нашим корисницима ускладе по формули која је најповољнија за њих – закључила је Бојана Поповић.
Подела пакета солидарне помоћи у Kуршумлији
23. 5. 2024.
У просторијама Удружења пензионера у Куршумлији 23. маја су уручени пакети солидарне помоћи за укупно 190 корисника пензије из ове општине који су остварили право на овај вид друштвеног стандарда.
Пакете је корисницима пензија уручио директор Фонда ПИО Реља Огњеновић заједно са председником Савеза пензионера Србије проф. др Андрејом Савићем, а подели су присуствовали и председник општине Куршумлија, Војимир Чарапић, председница Удружења пензионера Куршумлија, Споменка Јаковљевић, и директор Филијале Фонда ПИО у Прокупљу, Никола Копривица.
- Захвалан сам пензионерима на великој борби за ову нашу државу и свестан сам да су нас на тај начин обавезали и мотивисали да се још више боримо и радимо, да отварамо нове фабрике и нова радна места. Самим тим ћемо имати веће плате и пензије и моћи ћемо да планирамо и реализујемо нове пројекте како бисмо им омогућили квалитетнији живот у трећем добу – рекао је том приликом директор Фонда Реља Огњеновић.
Председник САПЕНС-а, проф. др Андреја Савић, изразио је задовољство због поделе пакета солидарне помоћи најугроженијим корисницима пензија у Куршумлији.
- Ово је заједничка акција коју је држава поверила Републичком фонду ПИО и Савезу пензионера Србије. Надам се да ће ова година бити значајно квалитетнија у погледу бројности и садржаја пакета солидарне помоћи. На тај начин држава пружа заиста здушну подршку нашим најстаријим суграђанима – рекао је проф. др Андреја Савић.
Подела једнообразних пакета солидарне помоћи за кориснике са висином пензије до 24.987 динара почела је 20. маја, а очекује се да ће у наредних неколико дана свих 55.000 пензионера који су остварили право на овај вид помоћи добити своје пакете.
Директор Реља Огњеновић на спортској манифестацији пензионера Београда
21. 5. 2024.
Директор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, Реља Огњеновић и помоћник директора Фонда, Драгана Калиновић, данас су присуствовали отварању Треће спортско-рекреативне манифестације пензионера Београда “Меморијал Василија Белобрковића”, у Хали спортова „Ранко Жеравица“ на Новом Београду, који организује Градска организација пензионера Београда.
Такмичарма и свим присутнима испред Фонда ПИО речи подршке упутио је директор Реља Огњеновић, који је захвалио пензионерима на енергији коју показују и образложио да подршка државе није само у повећању пензија, већ и у пакетима солидарне помоћи, бесплатном опоравку пензионера у бањама Србије и кроз подршку спортско-рекреативним манифестацијама пензионера.
- Велика ми је част да вам се испред Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање обратим и да вас поздравим и дам подршку. Али, не само подршку на речима, јер смо ми издвојили 22,3 милиона динара за спортско-рекреативне и културне манифестације пензионера, а број људи који се овде појавио нам говори да смо били апсолутно у праву. Јер, подршка државе није само у повећању пензија, које је ове године било 14,8 посто. Подршка државе је и у 55.000 солидарних пакета помоћи које ћемо поделити ове године. Подршка државе је и у 22.000 пензионера који ће ове године 10 дана боравити бесплатно у нашим прелепим бањама. Подршка државе је и у виду спортско-рекреативних манифестација, које вас укључују у друштвени живот и после радног века. Ваша енергија нам даје обавезу да се боримо, да све оно што сте ви изградили за живота одржавамо, да пројекте које сте ви започели, ми завршавамо и да заједничким снагама уђемо у нове пројекте у којима ћемо сутра и ви, а и наша деца и ми, заједно са вама, живети боље. Хвала вам што верујете у нашу државу, а ја вам обећавам да ће ваша држава Република Србија и ваш Републички фонд ПИО бити увек уз вас – рекао је директор Огњеновић.
Данашњи спортски дан је квалификациона манифестација Градске организације пензионера Београда за централну републичку Олимпијаду трећег доба, која се традиционално одржава у Врњачкој Бањи у октобру, месецу старијих.
Директор Фонда уручио прве пакете солидарне помоћи
20. 5. 2024.
У просторијама Удружења пензионера у Раковици директор Фонда ПИО Реља Огњеновић 20. маја је уручио пензионерима прве пакете солидарне помоћи, заједно са председником Савеза пензионера Србије, проф. др Андрејом Савићем, и чланицом Већа Градске општине Раковица, Весном Чингелић, уз присуство Ружице Белановић, председнице Градске организације пензионера Београда и Мире Јовановић, председнице Удружења пензионера Раковица.
Присутним пензионерима обратио се директор РФ ПИО Реља Огњеновић, који је поручио да Фонд ПИО сваке године издваја средства за унапређење друштвеног стандарда пензионера, од чега се део укупних средстава усмерава на набавку пакета солидарне помоћи. Он је навео да је за овај вид друштвеног стандарда за ову годину издвојено 111 милиона динара, што је значајно више средстава у односу на прошлу годину.
Директор Огњеновић казао је да су захваљујући усвојеним изменама Правилника о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО, пакети солидарне помоћи сада једнообразни, са већим бројем артикала. Сваки пакет сада садржи со, брашно, уље, шећер, кафу, кесицу супе, чај, као и пасту за зубе, сапун, прашак за веш.
- Гледали смо да саслушамо савете наших пријатеља из Савеза пензионера Србије који су на терену месецима радили и анкетирали наше пензионере, тако да мислимо да је овај пакет свеобухватан и да ће помоћи нашим корисницима да бар мало лакше живе. Желео бих да кажем да ово није једини вид помоћи државе, да смо имали 14,8 одсто повећања пензија у јануару, након тога смо издвојили чак милијарду динара за бесплатан опоравак пензионера у бањама о трошку Фонда ове године, чиме смо омогућили да у бање оде чак 22.000 пензионера – рекао је Реља Огњеновић.
Он је подсетио да ће крајем године уследити ново повећање пензија и навео податак да је наплата доприноса у првом кварталу ове године већа за 16,4 одсто, односно за 43,4 милијарде динара у односу на исти период претходне године. Ако се овај тренд настави, како је навео, очекује се озбиљно повећање пензија за наше пензионере.
- Сада смо дошли до поделе пакета солидарне помоћи, а имамо континуитет у пројекту Пензионерска картица и најављујемо ново повећање пензија. Држава је показала одговорност, стабилност и жељу да брине о нашим најстаријим суграђанима – истакао је Огњеновић.
Према речима проф. др Андреје Савића, подела пакета солидарне помоћи је национална акција, а држава је, као и у претходној акцији бесплатног упућивања на бањски опоравак, уложила значајна средства да би помогла друштвени стандард материјално најугроженијих пензионера. Са очекиваним повећањем пензија у овој години, како је навео, држава је заиста била на висини свог задатка.
У понедељак, 20. маја, и у свим осталим удружењима пензионера у Србији почела је подела пакета солидарне помоћи за пензионере са висином пензије до 24.987 динара и у наредних десетак дана би требало да свих 55.000 пензионера који имају право на овај вид помоћи добију своје пакете.
Објављене коначне ранг-листе за пакете солидарне помоћи
17. 5. 2024.
На огласним таблама удружења и одбора корисника пензија и филијала Фонда ПИО 17. маја су објављене коначне ранг-листе за доделу пакета солидарне помоћи најугроженијим корисницима пензија, за шта средства обезбеђује Фонд ПИО. Већ од понедељка, 20. маја, отпочеће сукцесивна подела пакета пензионерима, а ове године пакете ће добити око 55.000 корисника, што је око 15.000 више у односу на претходну годину. Удружења ће, на локалном нивоу, обавестити пензионере о динамици преузимања пакета.
Пријава пензионера за доделу пакета солидарне помоћи преко Савеза пензионера Србије (САПЕНС) и Удружења пензионера Србије „Независност”, трајала је од 10. до 29. априла. Основни критеријум за доделу пакета је висина пензије до 24.987,67 динара, а комисије при удружењима и одборима корисника пензија старале су се о томе да сви корисници пензија, под истим условима, без обзира на чланство у пензионерској организацији, остваре ово право.
Како Правилник о друштвеном стандарду прописује, приликом утврђивања ранг-листе за доделу солидарне помоћи, предност имају самохрани корисници или корисници у вишечланом домаћинству коме је једини извор прихода пензија (која не прелази најнижи износ пензије), а приоритет имају и корисници пензија старији по годинама живота.
Да подсетимо, пакети солидарне помоћи ове године се додељују раније него претходних година, а разлог за то су измене Правилника о друштвеном стандарду корисника пензија, које је усвојио Управни одбор РФ ПИО, на седници одржаној 29. марта 2024. године. Измене се односе на солидарну помоћ за кориснике пензија у пакетима са основним животним намирницама и средствима за хигијену, а извршене су како би се обезбедило да корисници са најнижим примањима добијају истоветне пакете и како би се поделио што већи број пакета за опредељени износ средстава.
Изменама Правилника предвиђено је да се солидарна помоћ додељује корисницима пензија у виду једнообразних, стандардизованих пакета, путем спровођења јединствене јавне набавке, која је поверена САПЕНС-у. Набавка такође подразумева и дистрибуцију пакета удружењима и одборима корисника пензија. Захваљујући овим изменама, којима се дошло до боље цене појединачних пакета и њихове стандардизације, сваки корисник ће добити пакет истог састава.
За овај вид друштвеног стандарда Фонд ПИО је ове године издвојио средства у висини од чак 111 милиона динара, док је прошле године за ове намене утрошен 51 милион динара.
Фонд ПИО и претходну годину завршио са суфицитом
3. 5. 2024.
Управни одбор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање усвајио је Завршни рачун Фонда за период од 1. јануара до 31. децембра 2023. године. Укупни приходи и примања Фонда од продаје нефинансијске имовине у 2023. години остварени у износу од 934,26 милијарди динара, а укупни расходи и издаци Фонда за нефинансијску имовину у наведеном периоду износе 932,18 милијарди динара. Укупан буџетски резултат коментарише Реља Огњеновић, директор Републичког фонда ПИО:
- У 2023. години наставили смо тренд суфицита, који остварујемо од 2021, а рекордни суфицит је био 2022. године. Веома је важно да су у 2023. години све планиране активности Фонда остварене уз расходе у оквирима плана. Исплата права из пензијског и инвалидског осигурања вршена је редовно, а пензије и накнаде корисника од исплате за јануар и за октобар 2023. године укупно су увећане су за 18,3 одсто. У новембру 2023. свим корисницима смо исплатили новчану помоћ у висини од 20.000 динара. Уз бољу наплату доприноса све обавезе су успешно реализоване и годину смо завршили са суфицитом. Ово је још један показатељ како стабилне фискалне политике, тако и начина на који се држава опходи према нашим корисницима, с обзиром на то да од прошле године имамо и усклађивање пензија према нето зарадама, што је по кориснике најповољнија опција – резимира директор Огњеновић.
Учешће прихода од доприноса у структури финансирања Фонда у 2023. износило је 79 одсто, а трансфери из републичког буџета чинили су 19,9 процената. Приходи од допринос за ПИО и током претходне године наплаћени су далеко изнад планираног – 31,6 милијарди динара више од планираног, иако је од 1. јануара 2023. године смањена стопа доприноса за ПИО на терет послодавца са 25 на 24 одсто.
- Првобитним планом предвиђено је да учешће трансфера у финансирању Фонда буде 20,6 одсто, а након два ребаланса, због ванредног повећања пензија и због исплате помоћи, пословну годину смо завршили са 19,9 одсто учешћа трансфера у приходима Фонда. Ако бисмо издвојили чисте дотације, као недостајућа средства за исплату пензија, трансфери из буџета у 2023. години би износили 13,5 процената. Претходна година је дала такве резултате да смо и у 2024. поново могли да применимо најповољнију формулу по наше кориснике, а то је усклађивање пензија у складу са променом нето зарада и надамо се да ће се тај тренд и одржати. На основу показатеља о наплаћеним доприносима за период јануар-април 2024. године, имамо разлога за оптимизам, јер су резултати бољи и од планираних за 8,8 милијарди или за 3,5 одсто и од упоредног периода у претходној години за 32,5 милијарди динара, односно за 14,1 одсто – појаснио је директор Огњеновић.
Пензионерске картице Фонда ПИО
1. 5. 2004.
Протекло је нешто више од годину дана како је у Фонду ПИО покренут пројекат Пензионерска картица нове генерације и шест месеци како је картица у примени, што је довољно времена да се, на осносу остварених резултата, дају оцене корисности и употребљивости картице.
Резултате пројекта оцењује директор Републичког фонда ПИО, Реља Огњеновић, који наглашава да је применом пензионерске картице постигнуто задовољство корисника, који су добили могућност плаћања роба и услуга уз попусте и додатне погодности, партнерских фирми које обезбеђују погодности, јер им је појачан промет, као и Фонда ПИО и државе, који су на овај начин директно обезбедили бољи стандард и квалитет живота најстарије популације:
- Наш основни мотив у вези пензионерских картица био је да омогућимо пензионерима да за новац којим располажу добију више и у томе смо успели, уз свесрдну подршку државе и партнерских фирми које су показале висок ниво друштвене одговорности и понудиле додатне попусте за кориснике пензионерских картица. До сада нам се пријавило преко 1,12 милиона корисника који су заинтересовани за добијање картице, израђено је 98% картица, а преко 80% је преузето и користи се свакодневно. Партнерске фирме с којима смо потписали споразуме о попустима, а којих је до сада преко 860, чине практично сви најзначајнији привредни субјекти који послују у целој земљи, али и бројне фирме и предузетници који су значајни на локалном нивоу. Пензионерима је омогућено да остваре попусте на лекове и храну, прехрамбене производе и кућну хемију, али и техничку робу, превозничке услуге, здравствене и лабораторијске услуге, услуге институција културе, спортске активности и сл. Речју, оно што је пензионерима и најпотребније. Када све сагледамо и узмемо у обзир мишљење пензионера, као и партнерских фирми, можемо рећи да је овај пројекат оправдао своју сврху – закључује директор Огњеновић.
Да подсетимо, пријава за пензионерске картице је и даље актуелна, за све оне који се до сада нису пријавили, као и за нове пензионере који први пут улазе у право, на потписивању нових споразума континуирано се ради, апликација „Пензионерска картица“ са свим информацијама о фирмама и попустима је доступна бесплатно на мобилним уређајима, а пензионери који су се пријавили, а нису још преузели своју картицу, нити су је добили преко поште у периоду када је пошта достављала на кућну адресу, могу доћи у најближу филијалу, службу или испоставу и, уз личну карту, преузети своју картицу.
Успешно финансијско пословање Фонда у 2023. години
29. 4. 2024.
Управни одбор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање одржао је седницу 29. априла, на којој је донета одлука о усвајању Завршног рачуна РФ ПИО за период од 1. јануара до 31. децембра 2023. године и усвојен Извештај о извршењу Финансијског плана Републичког фонда ПИО за 2023. годину.
Како је на седници образложила Бојана Поповић, директорка Сектора за финансијске послове Фонда, у обрачун буџетског резултата пословања улазе укупни приходи и примања Фонда од продаје нефинансијске имовине у 2023. години остварени у износу од 934,26 милијарди динара и укупни расходи и издаци Фонда за нефинансијску имовину у наведеном периоду који износе 932,18 милијарди динара. Разликом између наведених укупних прихода и расхода добија се буџетски суфицит у износу од 2,08 милијарди динара. Исказани буџетски суфицит се коригује за утрошена средства текућих прихода и примања од продаје нефинансијске имовине у висини од 923,04 милиона динара, па се добија кориговани буџетски суфицит у износу од 1,15 милијарди динара, што представља укупан резултат пословања Фонда.
Значајно је рећи да смо и у 2023. години наставили тренд са суфицитима, који нас прати од 2021, а рекордни суфицит је био 2022. године. Током прошле године смо имали укупно повећање пензија од 18,3 одсто и исплату помоћи од 20.000 динара. Упркос свему томе, имали смо бољу наплату доприноса током претходне године и с тим у вези 2023. завршили са суфицитом. Све промене су евидентиране и реализоване у складу са Финансијским планом. У складу са наведеним, ово је још један показатељ како стабилне фискалне политике, тако и начина на који се држава опходи према нашим корисницима, с обзиром на то да од прошле године имамо и усклађивање пензија које је по кориснике најповољније – истакла је Бојана Поповић.
Приходи од допринос за ПИО и током претходне године наплаћени су далеко изнад планираног – 31,6 милијарди динара наплаћено је више од планираног кроз приходе од доприноса, иако је од 1. јануара 2023. године смањена стопа доприноса за ПИО на терет послодавца са 25 на 24 одсто. Трансфери из буџета на крају године износили су 187,9 милијарди динара.
Првобитним планом предвиђено је да учешће трансфера у финансирању Фонда буде 20,6 одсто, а 2023. годину смо завршили, уз сва повећања пензија и исплату помоћи, са 19,9 одсто учешћа трансфера у приходима Фонда. Када се издвоје чисте дотације за исплату пензија оне су у 2023. износиле 14,8 одсто. За исплату помоћи од 20.000 динара је било потребно 12,9 милијарди динара, и без тога би трансфери износили 13,5 процената. Претходна година је дала такве резултате да смо и у 2024. поново могли да применимо најповољнију формулу по наше кориснике, а то је усклађивање пензија у складу са променом нето зарада и надамо се да ће се тај тренд и одржати – закључила је директорка Сектора за финансијске послове.
Саветодавни дани у Сегедину
26. 4. 2024.
У Сегедину ће се 16. мaja одржати саветодавни дани пензијских фондова Србије и Мађарске. Експерти из области пензијског и инвалидског осигурања ће пружати савете и информације о правима и могућностима остваривања права. Овај догађај има за циљ да информише становништво о важним аспектима пензијског и инвалидског осигурања и да одговори на сва питања из те области. Сви заинтересовани могу да се пријаве на телефон +36 1 270 8108 и искористе прилику за добијање стручних савета.
Дани са Аустријом
25. 4. 2024.
Међународни дани разговора са Аустријом за осигуранике који имају стаж осигурања навршен у Србији и Аустрији и за кориснике права из пензијског и инвалидског осигурања остварених применом билатералног споразума о социјалном осигурању између две земље одржани су 23. и 24. априла, прво у Пожаревцу, а потом у Београду.
Неколико десетина странака из ова два града и околине посетило је филијале Фонда ПИО ради бесплатног правног саветовања од аустријских и наших референата у вези са својим принадлежностима, али и другим важним питањима попут услова остваривања права на пензију, регулисање стажа, кретање предмета.
Међународни дани разговора – саветодавни дани представника српског и иностраног фонда за пензијско и инвалидско осигурање са грађанима који имају део стажа оствареног у другим земљама, а сада живе у Србији и обратно и права из ПИО остварују применом билатералног споразума о социјалном осигурању одржавају се два пута годишње за сваку државу, једном код нас, други пут у земљи којој смо били домаћини.
Почеле пријаве за пакете солидарне помоћи
10. 4. 2024.
Од данас, 10. априла, почиње пријава пензионера за доделу пакета солидарне помоћи преко Савеза пензионера Србије (САПЕНС) и Удружења пензионера Србије (УПС) „Независност”, који су преко својих општинских удружења и одбора корисника пензија, објавили јавни позив за пријаву пензионера за овај вид друштвеног стандарда, за који средства обезбеђује Фонд ПИО. Пријаве се могу поднети закључно са 29. априлом, а ранг-листе ће бити објављене на огласним таблама удружења и одбора корисника пензија и филијала Фонда 30. априла.
Основни критеријум за доделу солидарне помоћи је висина пензије до 24.987,67 динара. Приликом подношења пријаве, потребно је да корисници понесу последњи пензијски чек (извештај из банке), као доказ о висини пензије. Уколико корисник прима и пензију из иностранства (документује висину ино пензије изводом банке), износи пензија у збиру не могу бити већи од 24.987,67 динара.
Удружења и одбори корисника пензија формирали су комисије са задатком да објаве позив за доделу солидарне помоћи, да примају пријаве, утврђују и оверавају ранг-листу и објављују је на огласној табли удружења и одбора корисника. Комисије се старају о томе да сви корисници пензија, под истим условима, без обзира на чланство у пензионерској организацији, остваре ово право.
Приликом утврђивања ранг-листе за доделу солидарне помоћи, предност имају самохрани корисници или корисници у вишечланом домаћинству коме је једини извор прихода пензија (која не прелази најнижи износ пензије), а приоритет имају и корисници пензија старији по годинама живота.
Корисници пензија имају право приговора на ранг-листу у року од осам дана од дана објављивања на огласној табли. За одлучивање по приговорима на ранг-листу, САПЕНС са два члана и УПС „Независност” са једним чланом формирају другостепену комисију, која почиње са радом 10. маја. Решавањем уложених приговора, утврђују се коначне ранг-листе, најкасније до 17. маја, а већ 20. маја почиње се са поделом пакета.
Пакети солидарне помоћи ове године ће бити додељени раније него претходних година, а разлог за то су измене Правилника о друштвеном стандарду корисника пензија, које је усвојио Управни одбор Републичког фонда ПИО, на седници одржаној 29. марта 2024. године. Измене се односе на солидарну помоћ за кориснике пензија у пакетима са основним животним намирницама и средствима за хигијену, а извршене су како би се обезбедило да корисници са најнижим примањима добијају једнаке пакете и како би се поделио што већи број пакета за опредељени износ средстава.
Изменама Правилника предвиђено је да се солидарна помоћ додељује корисницима пензија у виду једнообразних, стандардизованих пакета, путем спровођења јединствене јавне набавке. Послови спровођења јединствене набавке пакета за солидарну помоћ корисницима пензија поверавају се Савезу пензионера Србије, који транспарентно спроводи набавку и дистрибуцију пакета удружењима и одборима корисника пензија, који ће даље дистрибуирати пакете до самих корисника. На тај начин ће се доћи до боље цене појединачних пакета и њихове стандардизације, па ће сваки корисник добити пакет истог састава.
За пакете солидарне помоћи ове године су издвојена средства у висини од чак 111 милиона динара, док је прошле године за ове намене утрошен 51 милион динара. У складу са наведеним изменама Правилника, а имајући у виду и значајно већа средства која се ове године издвајају за друштвени стандард корисника пензија, очекује се да ће пакете солидарне помоћи током 2024. године добити знатно већи број корисника у односу на претходне године.
Саветодавни дани са Аустријом
3. 4. 2024.
Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање подсећа осигуранике који имају стаж осигурања навршен у Србији и Аустрији и кориснике права из пензијског и инвалидског осигурања остварених применом билатералног споразума о социјалном осигурању, да се међународни дани разговора са Аустријом одржавају 23. априла 2024. године у Пожаревцу, од 9 до 16.00 часова (просторије филијале Фонда у Пожаревцу, Трг Радомира Вујовића 1) и 24. априла 2024. године у Београду, од 9 до 16.00 часова (просторије у улици Париска број 9, Београд-Стари град).
На овим разговорима ће саветодавци из аустријског Завода за пензијско осигурање и РФ ПИО Србије пружити бесплатну правну помоћ лицима која остварују права из пензијског и инвалидског осигурања применом споразума из области социјалног осигурања закљученог између наше земље и Аустрије.
Сви заинтересовани су у обавези да пријаве учешће и да закажу термин доласка на број телефона 011/2030-745. Приликом доласка требало би да понесу сву документацију у вези са осигурањем и лична документа.
Данас објављене коначне ранг-листе за бање
14. 3. 2024.
Данас су на огласним таблама организација корисника пензија, односно Савеза пензионера Србије и Удружења пензионера Србије „Независност”, и огласним таблама свих организационих јединица Фонда ПИО објављене коначне ранг-листе корисника пензија који су остварили право на бесплатну рехабилитацију у бањама Србије.
Од готово 60.000 корисника који су се пријавили, 22.089 пензионера је остварило право. У овај број укључени су и пратиоци за кориснике неге и помоћи другог лица, односно за кориснике којима је неопходна пратња током рехабилитације.
Након објављивања коначних ранг-листа следи склапање уговора између Фонда ПИО и рехабилитационих центара, а Фонд ће упутити обавештења корисницима који су остварили право, са информацијом за коју бању су опредељени (од три жељене бање које су у пријави навели) и које терапијске услуге, односно физикалне процедуре ће добити у бањи. Свака бања сваком кориснику мора да пружи уговорене услуге, што подразумева лекарски преглед при пријему у бању, најмање три адекватне терапије и надзор лекара 24 сата током укупног боравка у бањи.
Истовремено, Фонд доставља спискове пензионера рехабилитационим центрима и реално је да већ крајем марта из бања почну да позивају прве пензионере на рехабилитацију. О термину коришћења рехабилитације, у смислу евентуалног померања датума у односу на предлог бање, због објективних околности, пензионери се договарају директно са бањом.
Медијска хајка у вези са променама пребивалишта грађана није заобишла ни Фонд ПИО
11. 3. 2024.
Агенција Бета објавила је данас саопштење Странке слободе и правде, Градског одбора Нови Сад, под насловом „ССП Нови Сад поднео 24 кривичне пријаве против одговорних особа у одељењу за управне послове ПУ“, у којем се између осталог наводи да је Фонд ПИО пребацио 50 запослених из Покрајинског ПИО фонда на привремени рад од два месеца у Београд, уз промену пребивалишта.
Реља Огњеновић, директор Републичког фонда ПИО је, реагујући на објаву, истакао да је ово удар не само на грађане Новог Сада и Београда и на институције, већ и на све грађане Србије којима поједини медији поручују да свако ко подржава политику актуелне власти може бити предмет монтираних снимака и спинованих представа, било где да се налази или да је запослен у било којој државној институцији.
У овој констатацији не постоји не једна реч која је истинита и нејасно је одакле некоме ко се залаже за „слободу и правду“ право и храброст да излази у јавност са очигледним измишљотинама. Оптуживати институцију као што је Фонд ПИО, која одговорно обавља изузетно озбиљне и обимне послове, без и једног аргумента и тачне чињенице, прелази ивицу разума. Јасно је да је ово само спиновање ради изазивања незадовољства на политичкој сцени и постизања малициозних циљева, чији крајњи резултат треба да буде промена власти, а не добробит грађана Србије. Да не би било забуне, одговорно тврдим да ни један запослени из било ког организационог дела Фонда, па ни из Покрајинског фонда, није преведен у Београд на привремени рад и није ни могло да им се мења пребивалиште. Вероватно је идеја аутора ових неистина била да уздрма моју позицију, као директора Фонда, а како нису нашли ништа лично за мене, најлакше им је било да се етикетира Фонд да ради нешто што нема друштвено оправдање. У сваком случају, недопустиво је било коме, па ни политичким партијама, да руше углед институције која на најбољи начин брине о сигурности 1,65 милиона корисника и опслужује више од 2,8 милиона осигураника. Позивам надлежне институције да одмах и по хитном поступку реагују и санкционишу или одговорна лица у Фонду или лица која су поднела лажне кривичне пријаве, јер треће опције нема. У Србији ће институције радити свој посао, а грађани бирати власт на изборима, а не у страним амбасадама - рекао је Огњеновић.
Закон о рехабилитацији
7. 3. 2024.
Законом о рехабилитацији уређује се рехабилитација и правне последице рехабилитације лица која су из политичких, верских, националних или идеолошких разлога лишена живота, слободе или других права. Рехабилитовано лице, по закону, има право на посебан стаж, који му се рачуна у двоструком трајању за врема лишења слободе, као и права на месечну новчану накнаду. Истовремено, рехабилитиваном лицу признаје се време незапослености по престанку лишења слободе као посебан пензијски стаж у ефективном трајању, а најдуже до две године, ако је незапосленост наступила због повреде права и слобода у смислу овог Закона.
Услов за остваривање права на месечну новчану накнаду јесте да рехабилитовано лице има најмање осам година посебно признатог пензијског стажа. Посебан пензијски стаж признат по Закону о рехабилитацији није исто што и стаж по Закону о пензијском и инвалидском осигурању, па се не региструје у матичној евиденцији и не узима се за остваривање права на пензију, односно за поновно одређивање висине пензије. Посебан пензијски стаж по Закону о рехабилитацији представља само основ за остваривање права на месечну новчану накнаду.
Рехабилитовано лице, уз захтев, подноси доказе потребне за одлучивање и то: пресуда којом се лице рехабилитује, доказе који садрже податке о дужини трајања лишења слободе, односно доказе о незапослености по престанку лишења слободе. Такође, ради исплате месечне новчане накнаде, подносилац захтева доставља доказ о отвореном текућем рачуну. На основу комплетне документације коју рехабилитована лица прилажу уз захтев, филијале Фонда доносе решење о праву и висини новчане накнаде и тај поступак је у току, а они који су добили позитивна решења већ су у систему исплате накнада.
Месечна новчана накнада (посебан додатак) се, сходно Закону о рехабилитацији, утврђује у висини од 50% просечне месечне зараде у Републици Србији у претходној години (без пореза и доприноса, коју објављује Републички завод за статистику). Право на месечну новчану накнаду рехабилитовано лице остварује од дана поднетог захтева.
Месечна новчана накнада за лица рехабилитована по Закону о рехабилитацији износи:
43.004,00 динара за 2024. годину
37.467,00 динара за 2023. годину
32.932,00 динара за 2022. годину
30.037,00 динара за 2021. годину
27.460,00 динара за 2020. годину
24.825,00 динара за 2019. годину
23.947,00 динара за 2018. годину
23.049,00 динара за 2017. Годину
22.216,00 динара за 2016. годину
22.265,00 динара за 2015. годину
21.966,00 динара за 2014. годину
20.688,50 динара за 2013. годину
18.988,00 динара за 2012. годину
Месечна новчана накнада рехабилитованим лицима исплаћује се једном месечно, 15-ог у месецу за претходни месец.
У случају смрти корисника права на месечну новчану накнаду (посебан додатак), лице које је сносило трошкове сахране нема право на накнаду погребних трошкова.
Неисплаћени износи месечне новчане накнаде (посебног додатка) који припадају кориснику до дана његове смрти, предмет су оставинског решења којим се утврђује законски наследник.
Наше пензије у иностранству
6. 3. 2024.
Пензије и остала права остварена у Србији исплаћују се у 28 земаља света (не рачунајући бивше југословенске републике). Према подацима за 2023. годину од укупно 13.367 корисника више од половине живи у Немачкој – 7.288 корисника, следе Аустрија са 2.491 корисника, Мађарска са 1.344 корисника, у Шведској је 275 корисника, у Швајцарској 238, у Француској 220, у Чешкој 155, у САД 149 корисника....
У Бразил се шаље једна пензија, у Мексико две, у Грчку три, у Нови Зеланд пет, у Турску осам,...
Током 2023. године по овом основу је трансферисано преко 2,3 милијардe динара, а ове принадлежности исплаћују се тромесечно, због високих административних трошкова и релативно ниских износа.
Исплата пензија у државе настале на простору бивше СФРЈ
5. 3. 2024.
Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање исплаћује пензије и остала права за 50.199 корисника (подаци за 2023. годину), који живе у државама насталим на простору бивше СФРЈ и то: Република Српска 12.894, Хрватска 12.630, Федерација БиХ 8.537, Црна Гора 6.884, Северна Македонија 6.025 и Словенија 3.230 корисника.
Током 2023. године по овом основу је трансферисано око 77,8 милиона евра, а ове принадлежности исплаћују се месечно, у текућем за претходни месец.
Крајем марта први пензионери у бањама
1. 3. 2024.
Прелиминарна ранг-листа корисника пензија који ће бити упућени на рехабилитацију о трошку Фонда ПИО у неку од 25 бања Србије у току ове године, биће објављена данас, 1. марта 2024. године, на огласним таблама удружења пензионера и у филијалама Фонда.
Приговори надлежној комисији могу се поднети у року од пет радних дана од дана објављивања ранг-листе на огласној табли, односно од 4. до 8. марта. Комисија је дужна да у року од пет дана размотри поднете приговоре, обавести подносиоце приговора и утврди коначну ранг-листу корисника који су остварили право на рехабилитацију. У складу са прописаним роковима, коначна ранг-листа ће бити објављена 14. марта 2024. године, а након тога ће и први пензионери бити упућени на бањски опоравак, што се очекује већ крајем марта.
Средства која се издвајају за друштвени стандард за чак 77 одсто су већа у односу на претходну годину, с једне стране због појачане наплата доприноса у поређењу са истим периодом прошле године, а са друге зато што се, на основу измена Закона о ПИО, за друштвени стандард сада издваја 0,15 одсто од изворних прихода Фонда, у односу на досадашњих 0,10 процената. За финансирање опоравка пензионера у бањама издваја се 85 одсто, што је номинално 1,05 милијарди динара, од укупно издвојених 1,24 милијарде динара средстава за унапређење друштвеног стандарда у овој години. Из тих разлога Фонд ће током 2024. године, моћи да упути око 21.500 пензионера на бесплатну рехабилитацију, што је највећи број до сада.
На оглас Фонда пријавило се око 60.000 корисника.
Да подсетимо, Фонд сноси трошкове рехабилитације корисника пензије у трајању од 10 дана у току календарске године, у једној од 25 установа предвиђених Правилником о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО, путне трошкове у висини цене аутобуске, односно возне карте II разреда, као и трошкове смештаја и превоза пратиоца корисника који је остварио право на помоћ и негу другог лица и у другим изузетним случајевима.
Корисник пензије се на рехабилитацију упућује према исказаној жељи, у складу са смештајним капацитетима установе, која није контраиндикована његовој медицинској документацији.
Фонд ПИО корисницима обезбеђује комплетан десетодневни боравак у бањи. То значи да је поред услуге смештаја и пуног пансиона, сваком кориснику обезбеђен лекарски преглед приликом пријема са формирањем историје болести, ЕКГ, основне и циљане лабораторијске анализе, редовне лекарске визите сваког радног дана, присуство дежурног лекара после подне, ноћу и нерадним данима, као и све терапијске процедуре из области из којих се пружају услуге – најмање три врсте терапија и издавање отпусне листе.
По објављивању коначне ранг-листе, Фонд ће слати писана обавештења корисницима да су остварили право на рехабилитацију у установи, као и обавештења о списку области из којих се пружа рехабилитација и спецификацији услуга које ће им обавезно бити пружене приликом коришћења рехабилитације. Истовремено, Фонд ће РХ центрима достављати спискове корисника који су остварили право, а у наредном периоду из РХ центара ће позивати кориснике како би са њима договорили термин боравка.
Највеће интересовање влада за Врњачку Бању, затим за Бању Ковиљачу, бању Кањижу, Сокобању, врднички „Термал”.
Усвојен нови Стратешки план и Програм рада фонда
29. 2. 2024.
Управни одбор Републичког фонда ПИО, на седници одржаној 29. фебруара 2024. године, усвојио је Стратешки план РФ ПИО за период од 2024. до 2026. године, и донео Програм рада Фонда за 2024. годину.
Стратешки план за наредни трогодишњи период базиран је на опредељењу Фонда за даљу технолошку модернизацију и подизање квалитета услуга које се пружају грађанима, приближавање Фонда својим осигураницима и корисницима, постизање оптималне ажурности у раду, модернији начин чувања архивске грађе и унапређења у управљању људским ресурсима – рекла је приликом образлагања Јелица Тимотијевић, директорка Сектора за односе с јавношћу Фонда ПИО.
Значајно поглавље у новом Стратешком плану, како је навела, посвећено је унапређењу пословања применом савремених информатичких решења, унапређењем постојећих и развијањем нових е-услуга, поједностављивањем механизама комуникације са корисницима и редизајном пословних процеса. Фонд, као институција која обавља врло значајну делатност и на коју су усмерени практично сви грађани Србије, мора да има стратешки документ у коме су садржани и јасно дефинисани стратешки циљеви и оперативне активности, као основни оријентири за рад и даљи развој система.
Када је реч о Програму рада Фонда за 2024. годину, он је донет у складу са Законом о ПИО, Статутом и другим општим актима Фонда и садржи преглед активности које ће допринети остварењу стратешких циљева Фонда.
У уводном излагању, заменик директора РФ ПИО др Александар Милошевић, подсетио је да су за извршење Законом утврђених надлежности, Финансијским планом Фонда за 2024. годину предвиђена средства у укупном износу од 1.077,73 милијарде динара, од чега је за права из ПИО планирано 1.056,71 милијарда динара, односно 98,05 одсто, док планирани расходи за запослене у 2024. години чине 0,48 процената укупних расхода и издатака Фонда.
Програм рада Фонда у 2024. години обухвата преглед активности које ће у овој години допринети унапређењу услуга које Фонд пружа корисницима и осигураницима, односно унапређење ажурности у спровођењу пензијског и инвалидског осигурања, унапређење техничко-технолошке подршке основној делатности, затим управљање људским ресурсима, као и квалитетна радна средина и опремљеност радних места – навео је др Александар Милошевић.
Како је истакао др Милошевић, програмске активности су усклађене са политикама које Фонд, као одговорна организација обавезног социјалног осигурања, континуирано спроводи у свом пословању и којима се остварује надзор и унапређење пословних процеса и усклађен је са постојећим околностима и реалним могућностима Фонда.
Подела пензионерских картица у УГЦ Београд - Дому Вождовац
21. 2. 2024.
Како би се изашло у сусрет пензионерима који су смештени у Дому за старија лица Вождовац, Фонд ПИО је, у сарадњи са управом Дома, данас организовао поделу пензионерских картица за кориснике овог Дома који их до сада нису преузели. Уручењу картица присуствовали су директор Републичког фонда ПИО, Реља Огњеновић, директор Установе Геронтолошки центар Београд (УГЦБ), Срђан Димитријевић, и управница Дома Вождовац, Сандра Стојковски.
Директор Фонда имао је прилику да пензионерима лично уручи пензионерске картице, да им појасни које бенефите оне доносе, али и да поразговара са њима о осталим темама које су важне за њихову свакодневницу, здравље, друштвени живот.
Настављамо са поделом картица, чиме показујемо да Пензионерска картица није тренутна ствар, већ системско решење државе како би наши пензионери живели боље. Број од 1,1 милион пензионера који су се до сада пријавили показује потребу пензионера за Пензионерском картицом, али и поверење које указују Фонду ПИО и држави Србији, а 830 партнерских фирми које су подржале пројекат показује да смо вредно радили на томе да пензионерима уз Пензионерску картицу учинимо приступачнијим апсолутно све њихове потребе – рекао је Огњеновић.
Он је додао да држава системски брине о пензионерима, што се показује на различите начине, првенствено повећањем пензија, која се годинама уназад реализују два пута годишње, исплатом једнократне помоћи, као и повећањем средстава за друштвени стандард корисника пензија за који је у овој години издвојено више од милијарду динара, од чега је највећи део намењен за одлазак пензионера у бање, чак 22.000 корисника ове године, а да је за пакете солидарне помоћи за 2024. годину издвојено близу 100 милиона динара.
Огњеновић је приликом поделе пензионерских картица корисницима Дома Вождовац рекао да старији картице највише користе у трговинским радњама и апотекама и истакао да захваљујући доброј наплати доприноса за пензијско и инвалидско осигурање пензионери осим јануарске повишице од 14,8 одсто, током године могу да очекују још пријатних изненађења.
Срђан Димитријевић, директор УГЦБ, захвалио је директору Фонда ПИО што је личним присуством указао поштовање корисницима овог дома и целокупној Установи Геронтолошки центар Београд и подсетио да је, осим у Дому Вождовац, и у Дому Бежанијска коса на исти начин подељено 308 пензионерских картица.
На тај начин наши корисници биће привилеговани да искористе све оне погодности које та картица носи и које ће носити убудуће, јер ће се тај програм ширити временом и биће на добробит свих наших корисника – додао је Димитријевић.
Циљ нам је достојанствен живот пензионера
30. 1. 2024.
У протеклој години очуван је добар тренд наплате доприноса и стабилан финансијски резултат Фонда ПИО, а по речима Реље Огњеновића, директора Републичког фонда ПИО, то је показатељ стабилне економије, повећане запослености и виших зарада:
Изворни приходи Фонда ПИО у 2023. години остварени су у износу 744,7 милијарди динара и виши су од ребалансом планираних за 5,4 милијарде, односно за 0,7 одсто. У односу на 2022. годину, наплаћени доприноси виши су за 69,8 милијарди динара, односно за 10,3 одсто. Разлоге за повећане приходе од доприноса за пензијско и инвалидско осигурање видимо у номиналном расту зарада и у континуираном расту регистроване запослености, што је одраз стабилне и отпорне економије наше земље.
За неколико дана сви пензионери и корисници накнада примиће своје увећане јануарске принадлежности. Овом редовном повећању претходило је и ванредно усклађивање пензија у октобру прошле године од 5,5 одсто. Према речима директора Огњеновића, то је најбољи показатељ да тежња државе није само очување стандарда пензионера, већ и његов стални раст.
Другог фебруара, прво за кориснике из категорије самосталних делатности, почиње исплата јануарских пензија увећаних за 14,8 одсто. Са тим увећањем просечна пензија износи око 45.775 динара, односно око 390 евра. Да поновим још једном да су у последње две године, укључујући редовна и ванредна повећања, у Србији пензије укупно кумулативно повећане више од 56 процената. Желимо што пре да дођемо до нивоа пензија који смо обећали, а то је 650 евра за просечну пензију до краја 2027. године – наводи директор Огњеновић и подсећа да је у новембру 2023, другу годину заредом, корисницима пензија и новчаних накнада исплаћена и једнократна помоћ у износу од 20.000 динара.
Са јануарским повећањем најнижа пензија у Србији за кориснике из категорије запослених и самосталних делатности сада износи 24.987,67 динара, а највиша за све кориснике 230.145,48 динара. Увећана је и вредност општег бода који утиче на висину првог обрачуна пензије, а који сада износи 1.345,88 динара.
Осим пензија, повећане су и накнаде за негу и помоћ другог лица и за телесно оштећење, док корисницима старосне, превремене старосне, инвалидске и породичне пензије којима висина принадлежности не прелази 51.618,14 динара настављамо да исплаћујемо новчани износ као увећање уз пензију до пет одсто, у складу са уредбом Владе Републике Србије. И ова статистика најбоље показује да се пензије никада до сада нису повећавале тако брзо и знатно изнад нивоа инфлације и све то на здравим основама. То је било могуће урадити јер је Србија данас јака држава која брине о свим својим грађанима а посебно о најстаријима – истакао је Реља Огњеновић, директор Фонда ПИО.
Пријава за бесплатну рехабилитацију до 25. јануара
23. 1. 2024.
Републички фонд ПИО подсећа кориснике да пријаву за упућивање на бесплатну рехабилитацију у неку од бања Србије могу поднети закључно са 25. јануаром 2024. године.
Право на бањски опоравак о трошку Фонда ПИО, у трајању од 10 дана, имају корисници старосних, превремених старосних, инвалидских и породичних пензија, који имају пребивалиште на територији Републике Србије, чија пензија износи до 39.850 динара, који немају друга лична примања и који нису користили рехабилитацију почев од огласа за 2020. годину.
За кориснике који поред домаће, примају пензију и из иностранства, услов је да збир тих пензија износи до 39.850 динара.
Све детаље у вези са пријавом погледати овде.
Ранг-листа корисника који испуњавају услове за упућивање на рехабилитацију објављује се двадесет четвртог радног дана од дана истека огласа, односно 1. марта 2024. године.
Приговори на ранг-листу могу се поднети надлежној комисији у року од пет радних дана од дана објављивања ранг-листе на огласној табли, тј. од 4. до 8. марта. Комисија је дужна да у року од пет дана размотри поднете приговоре, обавести подносиоце приговора и утврди коначну ранг-листу корисника пензија који су остварили право на рехабилитацију.
У складу с тим, коначна ранг-листа ће бити објављена 14. марта 2024. године, након чега ће уследити и први позиви корисницима за упућивање на опоравак.
У складу са Правилником о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО, ранг-листа се утврђује према броју бодова, на основу следећих критеријума: висина пензије, број година стажа осигурања, број година коришћења пензије, остварено право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица, остварено право на породичну пензију за корисника који је право остварио као дете које није способно за самосталан живот и рад. Под једнаким условима за упућивање на рехабилитацију, предност има корисник пензије који је старији.
Правилник такође прописује и да се корисник пензије упућује на рехабилитацију према исказаној жељи, у складу са смештајним капацитетима установе, која није контраиндикована његовој медицинској документацији.
Иако корисници приликом подношења пријаве за упућивање на бесплатну рехабилитацију Фонду достављају и медицинску документацију, уколико је поседују, важно је нагласити да здравствено стање пензионера не утиче на позицију на ранг-листи. Дакле, Фонд ПИО кориснике не упућује у бање у циљу лечења, већ омогућава пензионерима са ниским примањима да оду на бесплатан опоравак.
Бесплатна рехабилитација у бањама
9. 1. 2024.
Право на бесплатну рехабилитацију у здравствено-стационарним установама и бањско-климатским лечилиштима, у трајању од 10 дана, имају корисници старосних, инвалидских и породичних пензија, који имају пребивалиште на територији Републике Србије и чија пензија износи до 39.850 динара.
Право да се јаве на оглас имају сви корисници пензија који, осим пензије која је до 39.850 динара, немају друга лична примања и који нису користили рехабилитацију почев од огласа за 2020. годину. Право да се јаве на оглас имају и корисници пензија који су то право остварили применом домаћих прописа и који примају пензију из иностранства (прерачунато по средњем курсу НБС на дан 31.12.2023. године 1€ = 117,1737 динара), под условом да збир тих пензија износи до 39.850 динара.
Уз пријаву, потребно је поднети:
- пензијски чек;
- доказ о висини пензије из иностранства (извод банке, потврда иностраног носиоца социјалног осигурања и друго);
- попуњену пријаву са изјавом, на прописаном обрасцу, где жели да користи рехабилитацију, да осим пензије корисник нема других личних примања, да није користио рехабилитацију по огласу у 2020, 2021, 2022. и 2023. години и да овлашћује Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање да у његово име и за његов рачун закључи уговор о пословној сарадњи са устaновом у којој ће користити право на рехабилитацију;
- расположиву медицинску документацију, уколико је корисник поседује (није обавезна).
Фонд сноси трошкове смештаја и путне трошкове за пратиоце корисника који је остварио право на помоћ и негу другог лица и у другим изузетним случајевима.
Пријаве се подносе удружењима, односно одборима корисника пензија са подручја филијале Фонда на којој корисник има пребивалиште, а корисници са територије АП Косово и Метохија са пребивалиштем, односно боравиштем ван територије АП Косово и Метохија, пријаве подносе најближој филијали Фонда према месту пребивалишта, односно боравишта. Пријаве се могу поднети и у најближој организационој јединици Фонда, уколико пензионер у време подношења пријаве борави ван свог места становања.
Чланство у пензионерским организацијама није услов за коришћење овог права.
Пријаве на оглас се поднoсe почев од 9. јануара, а закључно са 25. јануаром 2024. године.
Ранг листа корисника пензија који испуњавају услове за упућивање на рехабилитацију се објављује двадесет четвртог радног дана од дана истека огласа.
На ранг листу корисника пензија који испуњавају услове за упућивање на рехабилитацију може се поднети приговор надлежној комисији у року од пет радних дана од дана објављивања ранг листе на огласној табли.
Комисија је дужна да у року од пет дана размотри поднете приговоре, обавести подносиоце приговора и утврди коначну ранг листу корисника пензија који су остварили право на рехабилитацију, коју објављују на огласним таблама организација корисника пензија /Савеза пензионера Србије и Удружења пензионера Србије „Независност”/, Дирекције Фонда, Покрајинског фонда и филијалa Фонда.
Нове основице у 2024. години (члан 15 Закона о ПИО)
5. 1. 2024.
Од уплате доприноса за јануар 2024. године, за лица укључена у обавезно осигурање у складу са чланом 15 Закона о ПИО важе нове основице осигурања које су у односу на претходни период више за 14,6 одсто, због усклађивања са кретањем зарада у претходној години.
Основице су одређене у проценту од просечне месечне зараде у Републици Србији у претходних 12 месеци, закључно са септембром. Најнижа основица је 35 процената од тог износа, што за 2024. годину износи 40.143 динара, док је највиша пет просечних зарада, односно 573.470 динара.
С обзиром на то да стопа доприноса за пензијско и инвалидско осигурање износи 24 процента, осигураници ће на месечном нивоу током ове године издвајати од 9.634,32 до 137.632,80 динара, зависно од тога коју од 13 основица осигурања изаберу.
Да подсетимо, право на самосталну уплату доприноса по члану 15 Закона о ПИО имају сва лица која су ван осигурања (незапослени, студенти, домаћице, ђаци...), односно која нису корисници права на пензију, под условом да су старија од 15 година, са пребивалиштем у Републици Србији.
Приликом подношења захтева за укључивање у обавезно осигурање у складу са чланом 15 Закона о ПИО бира се једна од 13 понуђених основица на коју ће се плаћати допринос за пензијско и инвалидско осигурање, а у току трајања осигурања одабрана основица се може на захтев променити у вишу или нижу. Допринос се плаћа по стопи од 24 одсто на одабрану основицу до 15. у сваком месецу за претходни месец.
Својство осигураника стиче се даном подношења захтева, а на захтев се може стећи најраније 30 дана пре подношења захтева. Својство осигураника престаје даном за који се лице у захтеву определи или ако допринос не плати у року од шест месеци од дана доспелости, када му својство осигураника престаје најраније са последњим даном за који је допринос плаћен.
Доприносе по члану 15 Закона о ПИО, према подацима из децембра 2023. године, уплаћује око 20.000 грађана у целом систему Фонда ПИО.
Донета oдлука о трошковима рехабилитације у 2024.
3. 1. 2024.
Управни одбор Републичког фонда ПИО, на седници одржаној 3. јануара 2024. године, донео је одлуку о трошковима рехабилитације корисника пензија и цени смештаја пратиоца, по установама, по дану боравка, као и одлуку о трошковима финансирања социјалног дијалога и међународних активности.
Финансијским планом РФ ПИО за 2024. годину на име друштвеног стандарда корисника пензија планирана су средства у износу од 1,24 милијарде динара, што је за 77 одсто више у односу на претходну годину. Да подсетимо, изменама Закона о ПИО, од 1. јануара 2024. године за друштвени стандард корисника пензија уместо досадашњих 0,10 одсто, издваја се 0,15 процената изворних прихода Фонда, што је утицало на овако значајно повећање средстава издвојених за друштвени стандард пензионера. Истовремено и изворни приходи Фонда су повећани у односу на упоредни показатељ претходне године, тако да се у 2024. години издвајају већа средства за све видове друштвеног стандарда, а првенствено за опоравак пензионера у бањама.
За финансирање трошкова рехабилитације корисника пензија у здравствено-стационарним установама и бањско-климатским лечилиштима издвајају се средства у висини од 85 одсто од укупних средстава, односно 1,05 милијарди динара, док се за остале видове друштвеног стандарда пензионера, односно за финансирање културних и спортско-рекреативних манифестација чији је циљ подстицање интеграције старијих лица у друштво, солидарну помоћ корисницима пензија и за финансирање развоја социјалног дијалога и међународних активности, издваја преосталих 15 процената, односно 185,58 милиона динара. Посебном одлуком Управног одбора Фонда, за финансирање новог вида друштвеног стандарда, односно за развој социјалног дијалога и међународне активности, предвиђена су средства у износу од 10 милиона динара.
С обзиром на донету одлуку о трошковима рехабилитације, корисници пензија могу да очекују да ће Фонд ПИО ускоро расписати оглас за подношење пријава за упућивање на бесплатну рехабилитацију.
Имајући у виду опредељена средства и просечне цене у бањским лечилиштима за ову годину, процењује се да ће на бесплатан опоравак у неку од бања Србије по овогодишњем конкурсу отићи више од 21.000 пензионера, што је навећи број до сада.
Подсећамо да је изменама и допунама Правилника о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО, који је ступио на снагу 30. децембра 2023. године, предвиђено да Фонд сноси трошкове пратиоца корисника који је остварио право на помоћ и негу другог лица, а који буде упућен на бесплатну рехабилитацију. Фонд је, пре наведених измена, финансирао трошкове пратиоца слепог лица и пратиоца детета које је остварило право на породичну пензију, а неспособно је за самосталан живот и рад, тако да ће захваљујући овим изменама бити обухваћен већи број корисника којима је неопходан пратилац, како би могли да користе право на бесплатан опоравак у некој од бања Србије.
Од 1. јануара пензије више за 14,8 одсто
3. 1. 2024.
Почев од пензије за јануар 2024. године, свим корисницима пензија и осталих права из пензијског и инвалидског осигурања примања ће бити увећана за 14,8 одсто. Корисницима ће овако усклађени износи пензија и новчаних накнада бити исплаћени у фебруару 2024. године.
Применом тзв. швајцарске формуле плус повишица од 14,8 одсто је усклађена у проценту промене просечне зараде без пореза и доприноса. Након усклађивања, просечна пензија за јануар 2024. године износиће око 45.775 динара.
Уредбом о условима, висини, обухвату корисника пензија и динамици исплате новчаног износа као увећања уз пензију, коју је Влада Републике Србије донела на седници од 7. децембра, прописано је да се новчани износ као увећање уз пензију исплаћује корисницима старосне, превремене старосне, инвалидске и породичне пензије која од децембра 2023. до новембра 2024. године не прелази износ од 51.618,14 динара. У наведеном периоду новчани износ ће се исплаћивати, као и до сада, месечно уз пензију.
Напомињемо да није потребно да корисници пензија подносе захтев за исплату увећаних пензија, с обзиром на то да ће се увећање, као и увек, обрачунати и исплатити од стране Фонда у редовном поступку, без доношења појединачних решења.